Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 10:36 Aktualizované dňa 10.09.2019 o 10:53

EÚ vyhovela sťažnosti Poľska o rozšírení kapacity plynovodu OPAL

Plynovod OPAL nadväzuje na baltský podmorský plynovod Nord Stream.

EÚ vyhovela sťažnosti Poľska o rozšírení kapacity plynovodu OPAL
Zdroj: Dreamstime

Súdny dvor Európskej únie dnes vyhovel sťažnosti Poľska na Európsku komisiu kvôli tomu, že v roku 2016 Rusku umožnila rozšírenie kapacity plynovodu OPAL, ktorý cez Nemecko prepravuje ruský plyn aj do Česka.

Súd rozhodnutie komisie zrušil a konštatoval, že rozhodnutie bolo prijaté v rozpore so zásadami energetickej solidarity.

Poľsko rozhodnutie Európskej komisie z roku 2016 napadlo s odkazom na svoju energetickú bezpečnosť a energetickú solidaritu.

Plynovod OPAL nadväzuje na baltský podmorský plynovod Nord Stream. OPAL je pozemná časťou plynovodu Nord Stream 1 a jeho vstupný bod sa nachádza v Nemecku a výstupný bod v Českej republike. Do prevádzky bol uvedený v roku 2011.

Európska komisia v októbri 2016 na základe žiadosti nemeckého energetického regulačného orgánu (Bundesnetzagentur) zrušila limit, ktorý Gazpromu z protimonopolných dôvodov povoľoval využívať len polovicu kapacity plynovodu OPAL (Ostseepipeline-Anbindungsleitung).

Ten nadväzuje na plynovod Nord Stream, ktorý je položený na dne Baltského mora a privádza zemný plyn z Ruska priamo do západnej Európy. Obchádza teda Poľsko, pobaltské štáty a tiež Ukrajinu, ktoré plynovod kritizujú.

Súd rozhodnutie EK na základe poľskej žaloby v decembri 2016 zablokoval a dnes vo veci vyniesol verdikt.

Česká republika dováža väčšinu plynu z Ruska. Ruský plyn prúdi v posledných rokoch do Česka hlavne plynovodom Gazela, ktorý nadväzuje práve na plynovod OPAL, ktorý prepravuje surovinu z plynovodu Nord Stream zákazníkom v Nemecku a Českej republike.

Vedľa tejto trasy sú pre dodávky ruského zemného plynu do ČR v súčasnosti využívané ďalšie dve trasy - prvá vedie cez Bielorusko, Poľsko a Nemecko a druhá - predtým hlavný trasa - vedie cez Ukrajinu a Slovensko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.