Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 15:03

Nemci spravili raziu v Commerzbank

Týka sa podvodu s akciami.

Nemci spravili raziu v Commerzbank
Zdroj: TASR

Nemecká prokuratúra v rámci vyšetrovania podvodov s akciami vykonala raziu v kanceláriách nemeckej bankovej spoločnosti Commerzbank.

Oznámil to úrad prokuratúry v Kolíne nad Rýnom. "Plne spolupracujeme s úradmi a dúfame, že sa táto záležitosť čo najrýchlejšie vyrieši," uviedol hovorca banky.

Vyšetrovanie sa podľa agentúry Reuters sústredí na obchody označované ako cum-ex.

Pri nich si účastníci v dobe rozhodujúcej pre vyplácanie dividendov medzi sebou rýchlo vymieňajú akcie s nárokom a bez nároku na dividendy, takže finančné úrady strácajú prehľad o ich vlastníctve.

To následne umožňuje získať od finančných úradov viacnásobnú refundáciu dane z kapitálového majetku.

Vyšetrovanie týchto praktík začalo už v roku 2013. Podľa prokurátorov Nemecko v dôsledku vyplácania neoprávnených refundácií prišlo o viac ako päť miliárd eur, píše Reuters.

Podľa vlani zverejnených výsledkov vyšetrovania mediálnej organizácie Corrective akciovej obchody označované ako cum-ex pripravili európske krajiny na čele s Nemeckom minimálne o 55,2 miliardy eur.

Commerzbank je druhou najväčšou bankou v Nemecku. Od roku 1992 pôsobí aj na slovenskom trhu, kde sa zameriava hlavne na veľké a stredné podniky. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.