Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 15:36

Novinári z Le Monde žiadajú zaručenie vydavateľskej nezávislosti

Český miliardár Křetínský sa stal spolumajiteľom skupiny Groupe Le Monde.

Novinári z Le Monde žiadajú zaručenie vydavateľskej nezávislosti
Zdroj: Fred Romero

Novinári francúzskeho denníka Le Monde dnes v otvorenom liste vyzvali akcionárov a českého miliardára Daniela Křetínskeho, aby im písomne ​​zaručil vydavateľskú nezávislosť.

Informovala o tom agentúra AFP. "Ide o našu redakčný slobodu," píše sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísalo viac než 460 novinárov.

Záruku v pondelok podpísal jeden z majoritných vlastníkov Xavier Niel.

Novinári zo skupiny Groupe Le Monde o rovnakú garanciu do 17. septembra žiadajú aj ďalšieho z akcionárov Matthieua Pigasseho a hlavne jeho obchodného partnera Křetínskeho, ktorý denník spoluvlastní od vlaňajšieho októbra.

Novinárom vadí, že Křetínský sa stal spolumajiteľom skupiny bez konzultácie so združením novinárov, zamestnancov a čitateľov, ktoré kontroluje 25 percent kapitálu denníka.

Podpis je pre Křetínského príležitosť ukázať, že jeho činy zodpovedajú jeho slovám, píšu novinári v otvorenom liste.

Křetínský minulý týždeň v Paríži vyhlásil, že investícia do jedného z najvýznamnejších francúzskych listov je motivovaná "ambíciou podporiť tradičnú žurnalistiku, (...) ambíciou podporiť európsku demokraciu a boj proti manipulácii a populizmu".

Aktuálne Křetínského vyjadrenie ČTK zisťuje.

​Obavy o nezávislosť redakcie vyvolalo rokovania Křetínského a Pigassa o odkúpení podielu v spoločnosti Le Monde Libre (LML), ktorá má kontrolu nad 75 percentami kapitálu denníka.

Podiel od španielskej mediálnej skupiny Prisa by im zaručil 46 percentný podiel v LML na rozdiel od súčasného 26 percentného.

Obaja akcionári zamestnancov Le Monde ubezpečili, že budú konať v záujme skupiny LML a plne sa sústredia na podporu redakčnej nezávislosti a slobody.

Křetínský minulý rok investoval aj do ďalších francúzskych médií, vrátane skupiny CMI France, pod ktorú spadajú napríklad časopisy Marianne alebo Elle. Jeho firma tento rok odkúpila dve francúzske uhoľné elektrárne a podiel v maloobchodnej skupine Casino.

Podpis záruky je podľa novinárov prvým krokom k diskusii o skutočných úmysloch Křetínského a dôkazom toho, že podnikateľ chápe jedinečnosť skupiny Le Monde. "Nejedná sa o vyhlásenie vojny," uviedol šéfredaktor listu Jérôme Fenoglio.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.