Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 11:31

Čína udelí výnimky na clá pre USA

Výnimky sa budú týkať 16 kategórií.

Čína udelí výnimky na clá pre USA
Zdroj: Reuters

Čína v stredu oznámila, že udelí výnimku na clá 16 kategóriám výrobkov z USA. Peking sa rozhodol urobiť tento krok pred začiatkom nového kola obchodných rozhovorov, ktoré sa majú uskutočniť na budúci mesiac vo Washingtone.

Čína a USA sa už viac ako rok zmietajú v obchodnom spore, ktorý zasiahol aj svetovú ekonomiku.

Výnimky, ktoré oznámila Čína v stredu, nadobudnú účinnosť 17. septembra a budú platiť jeden rok do 16. septembra 2020, uviedol čínsky štátny výbor pre clá.

Zároveň zverejnil dva zoznamy amerického tovaru, ktorý bude oslobodený od ciel vo výške 25 percent zavedených minulý rok.

Vláda v Pekingu sa tak snaží zmierniť dôsledky obchodného sporu bez toho, aby zrušila poplatky za hlavné poľnohospodárske výrobky, ako sú sójové bôby a bravčové mäso.

Tieto výnimky sa vzťahujú na americký tovar z prvého kola odvetných ciel, ktoré Čína zaviedla vlani v júli. Čínska vláda začala prijímať žiadosti o oslobodenie od cla už v máji, ale až teraz oznámila, ktoré výrobky dostanú výnimku.

Na budúci mesiac odcestujú do USA vysokopostavení čínski vyjednávači a tento mesiac sa majú konať diskusie na nižšej úrovni.

Obe strany zvýšili clá na vzájomný dovoz od prvého septembra v rámci eskalácie ich obchodného sporu a plánujú pridať ďalšie od prvého októbra.

A od 15. decembra ich chcú opäť zvýšiť, ak nedôjde k prelomu na rokovaniach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.