Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2019, 00:00

Airbnb ako dvojsečná zbraň. Je záhubou svetových metropol?

Zahraniční investori rekonštruujú schátrané budovy, avšak vysoké nájmy vyháňajú rezidentov z centier miest.

Airbnb ako dvojsečná zbraň. Je záhubou svetových metropol?
Zdroj: Dreamstime

Ponuka ubytovania na Airbnb sa u nás neustále rozširuje. Už v roku 2017 Airbnb využilo na Slovensku stotisíc ľudí. Zaznamenali sme tak najvyšší nárast počtu turistov v zdieľanom ubytovaní v rámci krajín Vyšehradskej štvorky.

Medziročný nárast počtu turistov ubytovaných cez Airbnb v roku 2017 u nás predstavoval 83 percent. Kým u nás ešte táto služba nezmenila "tvár miest", niektoré metropoly sa s návalom turistov nevedia vyrovnať. 

Lokálni rezidenti už viac nepoznajú svojich susedov, keďže každý týždeň je to niekto iný. Časté sú sťažnosti na hluk a zníženie bezpečnosti v populárnych oblastiach pre krátkodobý prenájom. 

Zvyšujúci dopyt prudko posunul nahor aj ceny nehnuteľností, ktoré si pôvodní obyvatelia už nemôžu dovoliť. Je Airbnb záhubou svetových metropol? 

Lisabon

Bruno Romão prevádzkuje tradičnú portugalskú kaviareň v historickej časti Lisabonu, Alfama. Romão býval neďaleko od kaviarne. Avšak neskôr sa musel odsťahovať. Pre neho a mnohých ďalších ceny za prenájom prerástli zárobky, píše Financial Times.

Od osemdesiatych rokov sa populácia historickej časti Lisabonu radikálne zmenšila. Z pôvodných 20-tisíc na okolo tisíc. Podľa Luísa Mendesa z Lisabonskej univerzity dnes viac než 55 percent bytov v tejto oblasti slúži na krátkodobý prenájom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.