Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 10:10

Riziko recesie v Nemecku rastie, ja najvyššie za takmer sedem rokov

Hodnota indexu sledujúceho riziko recesie v Nemecku sa výrazne zvýšila na 59,4 percenta z augustových 43 percent.

Riziko recesie v Nemecku rastie, ja najvyššie za takmer sedem rokov
Zdroj: Reuters

Pravdepodobnosť hospodárskej recesie v Nemecku vzrástla na takmer 60 percent, teda na najvyššiu úroveň od prelomu rokov 2012 a 2013. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z indexu, ktorý zostavuje nemecký inštitút IMK.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Slovenska.

Hodnota indexu sledujúceho riziko recesie v Nemecku sa výrazne zvýšila na 59,4 percenta z augustových 43 percent. "Čím ďalej, tým viac vädne nádej, že by domáci dopyt mohol zachrániť Nemecko od recesie," uviedol Sebastian Dullien z IMK.

"To zvyšuje tlak na Európsku centrálnu banku, aby prikročila k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky," dodal.

Nemecký hospodársky inštitút IfW v stredu predpovedal, že ekonomika krajiny vstúpi do recesie už v terajšom treťom štvrťroku. Recesia sa zvyčajne definuje ako aspoň dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou.

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v druhom štvrťroku podľa údajov spolkového štatistického úradu znížil o 0,1 percenta po náraste o 0,4 percenta v prvom kvartáli. IfW teraz predpokladá, že v treťom štvrťroku HDP klesne o 0,3 percenta.

Nemecké hospodárstvo v poslednom čase zápasí so slabším globálnym dopytom, ktorý má negatívny vplyv na nemecký export a priemysel. K ťažkostiam nemeckej ekonomiky prispieva obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou a neistota okolo odchodu Británie z Európskej únie.

ECB bude o svojej menovej politike rozhodovať na dnešnom zasadnutí. Banka signalizovala, že by mohla prikročiť k ďalšiemu zníženiu úrokov či k novým nákupom dlhopisov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.