Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2019, 18:28

Únia očakáva nové clá od USA. Pripravuje protiopatrenia

Dôvodom sú spory ohľadne výrobcov lietadiel.

Spojené štáty pravdepodobne v blízkej dobe uvalia nové clá na tovar z Európskej únie kvôli dlhotrvajúcou sporu ohľadom subvencovania výroby lietadiel.

Uviedla to dnes európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar, napísala agentúra DPA.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán bolo zistené, že v rozpore s pravidlami WTO svojho výrobcu lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters oboznámených s touto kauzou už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary.

Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať. WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americké tovary, rozhodnutie sa očakáva na prelome roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.