Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 14:00

Takmer 50-tisíc zamestnancov General Motors včera začalo štrajk

Je to najväčšia protestná akcia za viac ako desať rokov.

Takmer 50-tisíc zamestnancov General Motors včera začalo štrajk
Zdroj: Reuters

Takmer 50-tisíc robotníkov americkej automobilky General Motors (GM) vstúpilo v pondelok do štrajku za nové pracovné zmluvy. Ide o najväčšiu protestnú akciu za viac ako desať rokov.

Vyše 46-tisíc pracovníkov z 31 závodov sa rozhodlo nenastúpiť o práce po tom, ako rokovania medzi vedením a odborovým zväzom United Auto Workers (UAW) o nových pracovných zmluvách uviazli v slepej uličke.

"Štrajk môže trvať o niečo dlhšie," naznačil hovorca UAW Brian Rothenberg. Upozornil, že zatiaľ sa podarilo dosiahnuť dohodu len pri dvoch percentách bodov, ktoré sú predmetom rokovaní.

Nové pracovné zmluvy

United Auto Workers zvolal štrajk zamestnancov GM po 12 rokoch. Snaží sa dosiahnuť predĺženie pracovných zmlúv, ktoré po štyroch rokoch vypršali, na dobu neurčitú. A presadiť benefity, ktoré by mohli vyjsť automobilku draho.

Štrajk, ktorý sa začal o polnoci z nedele na pondelok, môže stáť GM okolo 50 miliónov amerických dolárov (45,33 milióna eur) denne pred úrokmi a zdanením pre straty vo výrobe, odhaduje analytik spoločnosti Credit Suisse Dan Levy.

GM ponúkol odborárom investície do domácich závodov a zvýšenie miezd a odmien. Lídri UAW, ktorí čelia škandálu so zneužívaním financií, však potrebujú ukázať, že dokážu bojovať za svojich členov a zabrániť strate pracovných miest.

Dostatočné zásoby

Automobilka totiž vlani v novembri oznámila, že zatvorí päť závodov v Severnej Amerike, vrátane tovární v Michigane a Ohiu.

GM sľúbil investície v hodnote sedem miliárd USD do ôsmich závodov v USA a vyše 5400 pracovných miest, z ktorých väčšina by bola nová. Odbory však vyhlásili, že návrhy GM v kľúčových oblastiach, vrátane zdravotnej starostlivosti či využívania dočasných pracovníkov, nie sú dostatočné.

Pokiaľ ide o GM, krátky štrajk by pre koncern nebol katastrofický, pretože si vytvoril značné skladové zásoby, najmä svojich lukratívnejších nákladných vozidiel a SUV.

Spoločnosť mala na začiatku septembra v skladoch viac ako 820-tisíc vozidiel, čo predstavuje približne 80 dní dodávok podľa Automotive News Data Center.

Akákoľvek dohoda, ktorú UAW dosiahne s GM, bude zároveň precedensom, ktorý ovplyvní rokovania odborov aj s konkurenčnými firmami Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.