Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 14:21

Apple možno bude musieť Írsku zaplatiť 13 miliárd eur na daniach

Súd v tejto veci môže trvať niekoľko rokov.

Apple možno bude musieť Írsku zaplatiť 13 miliárd eur na daniach
Zdroj: Reuters

Európska komisia bola podľa americkej technologickej spoločnosti Apple "mimo realitu i zdravý rozum", keď nariadila, že firma má v Írsku doplatiť na daniach 13 miliárd eur.

Zástupcovia jednej z najziskovejších firiem sveta to uviedli počas prvého dňa vypočúvania pred súdom únie. Spoločnosť sa odvolala. V spore, ktorého výsledok môže ovplyvniť ďalší osud ťaženia komisie proti daňovým výhodám pre veľké firmy, sa proti komisii postavilo aj Írsko.

Neoprávnená štátna pomoc

EK v roku 2016 dospela k záveru, že Írsko medzi rokmi 2003 až 2014 poskytovalo Applu neoprávnenú štátnu pomoc v podobe daňovej výhody.

Írska vláda preto mala od firmy, ktorá má v krajine dve filiálky, uvedenú sumu vymôcť späť. Írsko aj Apple sa odvolali a tribunál unijného súdu dnes vo veci začal dvojdňové vypočutie.

"Aktivitám tých dvoch pobočiek v Írsku jednoducho nemôže byť pripísaná zodpovednosť za vytvorenie takmer všetkých ziskov Applu mimo územia Ameriky," povedal podľa agentúry Reuters na súde obhajcu firmy Daniel Beard.

Dôležitá kauza

Komisia sa podľa neho úplne mýli v požiadavke, aby spoločnosť platila v Írsku dane za európsky predaj iPhonov, iPadov a ďalších výrobkov, ktoré boli vyvinuté v USA.

O význame, ktorý Apple kauze prikladá, svedčí aj fakt, že vyslal na súd v Luxemburgu skupinu popredných manažérov na čele s finančným riaditeľom Lucom Maestrim.

​Európska komisia vníma spor ako kľúčový nielen kvôli mimoriadnej výške sumy, ale aj kvôli dani ďalších veľkých firiem, ktoré označuje za neoprávnenú štátnu pomoc skresľujúcu konkurenčné prostredie.

EK nie vždy vyhrá 

Eurokomisárka Margrethe Vestager, ktorá bude mať rovnako ako doteraz aj v ďalšom funkčnom období od novembra na starosti hospodársku súťaž, už podobne zakročila proti spoločnostiam ako Fiat, Amazon či Starbucks.

EK však v poslednej dobe prehrala niekoľko sporov týkajúcich sa štátnej pomoci a daní. Všeobecný súd napríklad tento rok vo februári rozhodol, že daňové výhody pre 35 nadnárodných spoločností, ktorými podľa komisie Belgicka porušila pravidlá o štátnej pomoci, sú úplne legálne.

Advokát írskej strany dnes pred súdom vyhlásil, že rozhodnutie komisie bolo od základu chybné. Právni zástupcovia komisie sa dostanú k slovu počas dvojdňového vypočutia neskôr. Všeobecný súd by mal vyniesť verdikt v priebehu niekoľkých mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.