Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 12:06

Medziročná miera inflácie v eurozóne je na jednom percente

Tempo rastu spotrebiteľských cien je hlboko pod inflačným cieľom ECB.

Medziročná miera inflácie v eurozóne je na jednom percente
Zdroj: Dreamstime

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostala v auguste 2019 na júlovej úrovni jedno percento a klesla z 2,1 percenta v rovnakom mesiaci minulého roka. Ukázali to v stredu spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa tak stále pohybuje hlboko pod inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá garantuje cenovú stabilitu pri inflácii tesne pod hranicou dvoch percent.

Aj v celej Európskej únii (EÚ) zostala miera inflácie v auguste 2019 na júlovej úrovni 1,4 percenta a klesla z 2,2 percenta v auguste 2018.

Spomedzi krajín EÚ zaznamenali v auguste najnižšiu medziročnú infláciu v Portugalsku (-0,1 percenta), Grécku (0,1 percenta) a Španielsku (0,4 percenta). Najvyššiu infláciu nahlásili Rumunsko (4,1 percenta), Maďarsko (3,2 percenta), Holandsko a Lotyšsko (v oboch 3,1 percenta).

Na Slovensku sa harmonizované spotrebiteľské ceny v auguste zvýšili medziročne o tri percentá a medzimesačne o 0,2 percenta.

​V porovnaní s júlom medziročná miera inflácie klesla v deviatich členských štátoch EÚ, v šiestich zostala stabilná a vzrástla v 12 krajinách.

V auguste prispeli najviac k medziročnej miere inflácie služby (+0,60 percentuálneho bodu, p. b.), po ktorých nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+0,40 p. b.), neenergetické priemyselné výrobky (+0,08 p. b.), zatiaľ čo príspevok cien energií bol záporný (-0,06 p. b.).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.