Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 20:14 Aktualizované dňa 18.09.2019 o 21:07

Fed urobil dôležitý krok. Znížil základný úrok o štvrť percenta

Fed sa týmto krokom snaží podporiť ekonomiku Spojených štátov, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami slabšieho globálneho hospodárskeho rastu.

Fed urobil dôležitý krok. Znížil základný úrok o štvrť percenta
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) dnes podľa očakávania znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 1,75 až 2,00 percenta.

Fed sa týmto krokom snaží podporiť ekonomiku Spojených štátov, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami slabšieho globálneho hospodárskeho rastu a obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom.

​Základná úroková sadzba sa po dnešnom znížení nachádza v rozpätí 1,75 až 2,00 percenta a jej ďalší vývoj je neistý.

Pre zníženie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu dnes hlasovalo sedem členov menového výboru Fedu.

Dvaja členovia chceli sadzby ponechať bez zmeny, zatiaľ čo jeden bol pre výraznejšie zníženie o pol percentuálneho bodu.

Podľa agentúry AFP tak boli rozpory medzi členmi výboru najväčšie za posledné tri roky.

Fed dnes takisto mierne zvýšil odhad tohtoročného rastu americkej ekonomiky na 2,2 percenta z predtým predpokladaných 2,1 percenta.

Prezident Donald Trump pritom sľúbil, že zabezpečí, aby americká ekonomika dlhodobo rástla zhruba trojpercentným tempom.

Trump sa snaží Fed prinútiť k výraznejšiemu znižovaniu úrokov, ktoré by podľa neho okrem podpory ekonomiky prinieslo tiež pokles nákladov na správu štátneho dlhu.

Minulý týždeň vyzval na zníženie úrokov "na nulu, alebo ešte nižšie".

Tempo rastu ekonomiky Spojených štátov v tohtoročnom druhom štvrťroku spomalilo na dve percentá z 3,1 percenta v prvom kvartáli.

Fed už koncom júla prikročil k prvému zníženiu úrokov od decembra 2008, kedy svetová ekonomika čelila najhoršej kríze od 30. rokov minulého storočia. Základnú sadzbu v júli zredukoval rovnako o štvrť percentuálneho bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.