Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2019, 12:14

Britská libra výrazne posilnila

Podporili ju vyjadrenia šéfa EK, že brexitovú dohodu je ešte stále možné dosiahnuť.

Britská libra výrazne posilnila
Zdroj: Reuters

Britská libra výrazne posilnila. Podporili ju vyjadrenia šéfa Európskej komisie (EK) Jeana-Claudea Junckera, ktorý povedal, že Londýn a Brusel stále môžu dospieť k brexitovej dohode.

"Môžeme mať dohodu," povedal Juncker vo štvrtok (19. 9.) pre britskú spravodajskú stanicu Sky News. Dodal, že Brusel je ochotný nahradiť kontroverznú írsku poistku, ktorej cieľom je zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ak Británia predloží realizovateľné alternatívy.

Libra v piatok predpoludním voči doláru stúpla o 0,4 percenta na 1,2574 amerických dolárov za libru, čo bolo najviac od začiatku júla. Pokračovala tak vo štvrtkovom raste, ktorý naštartovali práve Junckerove relatívne optimistické vyhlásenia.

Voči euru si libra v piatok polepšila o 0,1 percenta na 1,1350 eura za libru.

Libra od svojich miním zo začiatku septembra, keď jej kurz na krátko padol pod hranicu 1,20 doláru za libru, získala voči doláru 5,2 percenta. Dôvodom je nárast optimizmu, že Británii by sa predsa len mohlo podariť vyhnúť sa chaotickému brexitu.

Juncker povedal, že je otvorený britským návrhom, podľa ktorých by sa dalo zabrániť vzniku írskej hranice tým, že by sa colné a regulačné kontroly realizovali inde, a Severné Írsko by spĺňalo poľnohospodárske a potravinové pravidlá EÚ. "Ak sa splnia tieto ciele, všetky, nebudeme potrebovať tú poistku."

Analytici sú však opatrní. Postoj EÚ týkajúci sa poistky, teda, že sa jej vzdá, ak sa nájdu primerané alternatívy, nie je ničím novým, upozornili. Problémom je, že nič, čo sa doteraz navrhlo namiesto írskej poistky, neplnilo jej cieľ zabrániť vzniku hranice v Severnom Írsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.