Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2019, 10:53

Jedna z najväčších cestoviek na svete je v problémoch. Thomas Cook žiada o pomoc vládu

Ak Thomas Cook peniaze nezoženie, hrozí mu už tento víkend prenesenie pod nútenú správu.

Jedna z najväčších cestoviek na svete je v problémoch. Thomas Cook žiada o pomoc vládu
Zdroj: Reuters

Zadlžená britská cestovná kancelária Thomas Cook, ktorá patrí k najväčším na svete, požiadala o pomoc vládu v Londýne. Informoval o tom denník Financial Times a portál BBC.

Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila po tom, čo jej veriteľské banky nariadili, aby si zaistila ďalších 200 miliónov libier ako rezervu pre zimné mesiace. Ak Thomas Cook peniaze nezoženie, hrozí mu už tento víkend prenesenie pod nútenú správu.

Kvôli kolapsu firmy by sa mohli dostať do problémov jej klienti. V súčasnosti je s cestovnou kanceláriou Thomas Cook na dovolenke asi 600-tisíc ľudí.

Podľa Financial Times o dodatočných 200 miliónoch libier spoločnosť rokuje s viacerými potenciálnymi investormi, vrátane vlády. "O finančnej situácii firiem nešpekulujeme," uviedlo podľa BBC vo vyhlásení britské ministerstvo dopravy.

Thomas Cook si už minulý mesiac dohodol finančnú injekciu 900 miliónov libier. Dohoda o finančnej injekciu predpokladá, že Thomas Cook získa 450 miliónov libier od čínskej firmy Fosun Tourism, ktorá sa vďaka tomu stane väčšinovým vlastníkom britského podniku.

Ďalších 450 miliónov libier by podľa dohody mali poskytnúť držitelia dlhopisov a veriteľské banky. Požiadavka veriteľov zabezpečiť si dodatočných 200 miliónov libier však dohodu o finančnej injekcii ohrozuje.

Spoločnosť Thomas Cook bola založená v roku 1841 a patrí medzi najstaršie cestovné kancelárie na svete. Zamestnáva asi 21-tisíc ľudí v rôznych častiach sveta. Jej služby využíva asi 19 miliónov klientov ročne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.