Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 12:24

Bieloruský ropovod Družba zvýši sadzbu za tranzit ropy o 21 percent

Chce si tak vykompenzovať výpadok ropy spôsobený kontamináciou z jari.

Bieloruský ropovod Družba zvýši sadzbu za tranzit ropy o 21 percent
Zdroj: TASR/AP

Bieloruský prevádzkovateľ ropovodu Družba vo štvrtok oznámil, že jeho sadzba za tranzit ropy sa musí zvýšiť o 21 percent, aby si vykompenzoval výpadok v objeme prepravy spôsobený kontamináciou ruskej ropy na jar tohto roka.

Rusko v apríli nakrátko zastavilo tok ropy v Družbe smerom do východnej Európy a Nemecka v dôsledku jej kontaminácie organickými chloridmi. A ukázalo sa, že znečistená bola aj ropa prepravená do baltského prístavu Usť-Luga, ktorý je významným terminálom.

Bieloruský prevádzkovateľ ropovodu odhaduje, že objem tranzitu ropy cez potrubie, ktorá prechádza jeho územím, tento rok klesne na 54 miliónov ton zo 60 miliónov ton v minulom roku.

Dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba boli na jar kontaminované veľkými množstvami organických chloridov. Tie sa počas procesu rafinácie menia na kyselinu chlorovodíkovú. Takáto ropa mohla spôsobiť obrovské škody rafinériám na potrubiach a inej infraštruktúre.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.