Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 10:57

Štrajk General Motors vstupuje do tretieho týždňa

54-dňový štrajk v závode v roku 1998 stál General Motors viac ako dve miliardy amerických dolárov.

Štrajk General Motors vstupuje do tretieho týždňa
Zdroj: Reuters

Vedenie americkej automobilky General Motors (GM) a odborový zväz United Auto Workers (UAW) oznámili, že budú v pondelok pokračovať v rokovaniach o novej pracovnej dohode, keďže štrajk zamestnancov GM vstupuje do tretieho týždňa.

Členovia odborového zväzu začali 16. septembra štrajkovať za vyššie mzdy, väčšiu istotu zamestnania, väčší podiel na zisku automobilky a ochranu zdravotných benefitov.

"Rokovania budú pokračovať v pondelok ráno (miestneho času) a budeme ďalej hľadať riešenie, aby sme dosiahli dohodu," uviedla odborová organizácia UAW, ktorá zastupuje 48-tisíc štrajkujúcich robotníkov automobilky v Spojených štátoch.

Aj koncern GM oznámil, že bude pokračovať v rozhovoroch s cieľom dosiahnuť dohodu, ktorá „vybuduje silnejšiu budúcnosť pre zamestnancov a podnik“.
Štrajk je prvou celonárodnou protestnou akciou v závodoch GM od dvojdňového prerušenia práce v roku 2007.

​Zväz UAW starostlivo pripravil štrajk, aby získal pákový efekt pri rokovaniach, keďže 54-dňový štrajk v závode v meste Flint, v Michigane v roku 1998 stál GM viac ako dve miliardy amerických dolárov (1,83 miliardy eur) a urýchlil stratu pracovných miest v GM.

Takmer 50-tisíc pracovníkov z 31 závodov sa rozhodlo nenastúpiť 16. septembra do práce po tom, ako rokovania medzi vedením a odborovým zväzom UAW o nových pracovných zmluvách uviazli v slepej uličke.

Štrajk, ktorý sa začal o polnoci z nedele na pondelok, môže stáť GM okolo 50 miliónov dolárov denne pred úrokmi a zdanením pre straty vo výrobe, odhadol pred dvoma týždňami analytik spoločnosti Credit Suisse Dan Levy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.