Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 20:54

Vrátili sa do normálu. Saudi Aramco naplno obnovilo ťažbu ropy

Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete.

Vrátili sa do normálu. Saudi Aramco naplno obnovilo ťažbu ropy
Zdroj: Reuters

Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco už obnovila ťažbu ropy na úroveň, kde bola pred útokmi na jej ropné zariadenia zo 14. septembra. Oznámil to dnes generálny riaditeľ obchodnej divízie firmy Ibrahim Búaínaín. Ťažba bola podľa neho úplne obnovená už 25. septembra.

"Do 25. septembra sme boli schopní obnoviť všetku kapacitu, ktorú sme mali pred útokmi," vyhlásil Búaínaín na tlačovej konferencii v meste Fudžajra v Spojených arabských emirátoch.

Na otázku, či ťažba už teraz činí 9,9 milióna barelov denne, vyhlásil, že ťažba bola obnovená na cieľovú úroveň alebo aj trochu vyššie.

Útoky na ropné zariadenia Abkajk a Churajs v polovici septembra znížili ťažbu v Saudskej Arábii o 5,7 milióna barelov, čo znamená zhruba o polovicu.

Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete a zároveň takzvaným dodávateľom poslednej inštancie, na ktorého v čase nečakaného výpadku dodávok spolieha viac krajín.

Saudská Arábia dokázala udržať dodávky zákazníkom na úrovniach pred útokom, pretože čerpala ropu zo svojich obrovských zásob. Ponúkala tiež iné druhy ropy z ďalších polí.

Informované zdroje minulý týždeň agentúre Reuters povedali, že ťažobné kapacita firmy Aramco bola obnovená na 11,3 milióna barelov denne. Saúdskí činitelia uviedli, že do novembra by mala dosiahnuť 12 miliónov barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.