Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 15:21

Nezamestnanosť je v USA na 50-ročnom minime

Táto správa by mohla zmierniť obavy finančných trhov.

Nezamestnanosť je v USA na 50-ročnom minime
Zdroj: Reuters

Americká ekonomika vytvorila v septembri približne 136-tisíc pracovných miest, čo je menej, než sa čakalo. Miera nezamestnanosti sa ale znížila na 3,5 percenta, je tak najnižšia od decembra 1969.

Dnešná správa amerického ministerstva práce by tak mohla zmierniť obavy finančných trhov, že spomaľujúca americká ekonomika sa kvôli obchodnému napätiu dostáva na pokraj recesie, uviedla agentúra Reuters.

Analytici očakávali, že ekonomika v septembri vytvorila zhruba 145-tisíc miest a miera nezamestnanosti zostala na úrovni 3,7 percenta. V auguste po spresnení dát vzniklo približne 168-tisíc pracovných miest, zatiaľ čo predbežná správa hovorila o počte 130-tisíc miest.

Septembrový rast počtu pracovných miest je zatiaľ tento rok pod mesačným priemerom, ktorý je 161-tisíc. Zostáva však nad úrovňou 100-tisíc, ktorá je potrebná na to, aby zamestnanosť držala krok s rastom populácie v produktívnom veku.

Počet miest v súkromnom sektore sa zvýšil o 114-tisíc. Počet zamestnancov v spracovateľskom sektore sa ale o dvetisíc znížil, čo znamená prvý pokles od marca. Vo vládnom sektore vzniklo 22-tisíc miest.

Napriek pokračujúcemu miernemu rastu zamestnanosti a prudkému poklesu miery nezamestnanosti ekonómovia očakávajú, že americká centrálna banka (Fed) tento rok ešte najmenej raz zníži hlavnú úrokovú sadzbu, a to kvôli neistému vývoju obchodnej politiky.

Hoci trh práce zostáva napätý, priemerná hodinová mzda sa v septembri takmer nezmenila, zatiaľ čo v auguste sa o 0,4 percenta zvýšila. Za 12 mesiacov do septembra mzdy stúpli o 2,9 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.