Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2019, 12:08

Rozpočet Talianska bude v rozpore s pravidlami EÚ

Verejný dlh krajiny prekročil 135 percent HDP. Patrí tak medzi najvyššie vo svete.

Rozpočet Talianska bude v rozpore s pravidlami EÚ
Zdroj: Reuters

Zdá sa, že rozpočtové plány talianskej vlády na rok 2020 budú pravdepodobne v rozpore s fiškálnymi pravidlami eurozóny. Upozornila na to v pondelok talianska podnikateľská lobby Confindustria.

Cieľ vlády v Ríme pre rozpočtový deficit v roku 2020 na úrovni 2,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) „je problematický“, pretože kabinet je príliš vágny ohľadne toho, ako ho chce dosiahnuť, uviedla Confindustria.

„Existuje veľmi veľké riziko nerešpektovania preventívnej časti Paktu stability a rastu,“ dodala organizácia s odkazom na pravidlá o rozpočtovej disciplíne v eurozóne.

Confindustria pritom vychádzala zo správy o vyhliadkach talianskej ekonomiky, v ktorej sa uvádza, že krajina sa nachádza „na rozhraní medzi oživením a recesiou“.

Organizácia tiež predpovedala, že HDP Talianska sa v budúcom roku zvýši o 0,4 percenta za predpokladu, že vláda dodrží sľub o zrušení zvýšenia dane z predaja v hodnote 23 miliárd eur.

​Taliansko je už dlho pod tlakom Bruselu, aby skonsolidovalo svoje účty. Verejný dlh krajiny už totiž prekročil 135 percent HDP a patrí tak medzi najvyššie vo svete, pričom povolený limit pre dlh v eurozóne je do 60 percent HDP.

Minulý týždeň si vláda v Ríme stanovila cieľ pre deficit na úrovni 2,2 percenta HDP v rámci príprav návrhu rozpočtu na rok 2020, ktorý plánuje zverejniť koncom tohto mesiaca.

Európska komisia má právomoc požadovať zmeny v rozpočte alebo pohroziť Taliansku represívnymi opatreniami. V minulosti boli takéto konflikty vyriešené kompromisom medzi Rímom a Bruselom.

„Prvý dojem bol super.“ Talian žije na Slovensku 13 rokov, zaujali ho naše nadávky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.