Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 10:45

USA ohlásili ďalšie clá čínskym firmám, ktoré podozrievajú z utláčania ľudských práv

Toto vystupňuje obchodný spor medzi USA a Čínou, len niekoľko dní pred ďalším kolom rokovaní.

USA ohlásili ďalšie clá čínskym firmám, ktoré podozrievajú z utláčania ľudských práv
Zdroj: Reuters

Administratíva USA plánuje zaviesť obmedzenia na export amerických produktov ďalším 28 čínskym firmám a organizáciám. Oznámil to v pondelok americký minister obchodu Wilbur Ross.

Toto oznámenie pravdepodobne ešte vystupňuje obchodný spor medzi USA a Čínou len niekoľko dní pred ďalším kolom rozhovorov na vysokej úrovni.

Ross uviedol, že jeho ministerstvo pridáva nové čínske firmy a organizácie na tzv. zoznam subjektov, čo znamená, že ich americkí dodávatelia budú musieť získať špeciálnu licenciu, aby im mohli ďalej predávať svoje produkty.

Porušovanie ľudských práv

Podľa ministerstva tieto organizácie sa stali terčom reštrikcií pre ich účasť na porušovaní ľudských práv Ujgurov a iných prevažne moslimských menšín v provincii Sin-ťiang.

„Vláda USA a ministerstvo obchodu nemôžu a nebudú tolerovať brutálne potláčanie etnických menšín v Číne. Táto akcia zabezpečí, aby sa naše technológie, rozvíjané v prostredí slobody jednotlivca a slobodného podnikania, nepoužívali na potláčanie bezbrannej menšinovej populácie,“ povedal Ross.

Dotknuté subjekty sa podieľajú hlavne na umelej inteligencii a na sledovaní. Patria medzi ne napríklad firmy Hikvision a Dahua, ktoré vyrábajú zariadenia na sledovanie, ako aj Megvii a IFlytek, ktoré vyvíjajú technológie na rozpoznávanie tváre a hlasu.

Na zozname je aj úrad pre bezpečnosť provincie Sin-ťiang, keďže podľa odhadu expertov je v jej táboroch internovaných približne 1,5 milióna príslušníkov menšín.

Zabrzdenie snahy o zlepšenie ľudských práv

Hovorca Hikvisionu vyhlásil, že „rozhodne nesúhlasí s rozhodnutím USA, ktoré zabrzdí snahy globálnych firiem o zlepšenie ľudských práv na celom svete."

Potrestanie Hikvisionu napriek týmto záväzkom odradí globálne spoločnosti od komunikácie s vládou USA, ublíži americkým obchodným partnerom Hikvisionu a negatívne ovplyvní americké hospodárstvo.

Žiadna z ďalších spoločností, ktoré sú uvedené na zozname, sa k svojmu zaradeniu na listinu zatiaľ nevyjadrila.

USA začiatkom tohto roka podnikli rovnaké kroky proti čínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení Huawei, ktorý bol obvinený z porušenia amerických sankcií voči Iránu a krádeže americkej technológie.

Možnosť dohody

Odvtedy niektorí vo Washingtone naliehali, aby administratíva do zoznamu zaradila aj Hikvisiona, Dahua a ďalších, vzhľadom na ich prepojenie s čínskym štátnym bezpečnostným aparátom.

Ale experti upozornili, že administratíva USA tak zvýši pravdepodobnosť reakcie Pekingu. A môže tiež ohroziť akékoľvek šance na obchodnú dohodu USA a Číny, keďže toto rozhodnutie prichádza len tri dni pred návštevou čínskeho vicepremiéra Liou Che, hlavného obchodného vyjednávača Pekingu, vo Washingtone.

Predstavitelia oboch strán na predchádzajúcich rokovaniach na nižšej úrovni diskutovali o obmedzenom obchodnom prímerí medzi oboma krajinami. Peking pritom prejavil len malú chuť urobiť ústupky v kľúčových oblastiach, ako sú duševné vlastníctvo adorácie v priemysle.

Ak sa nedosiahne dohoda, USA zvýšia clá na čínsky tovar v hodnote 250 miliárd amerických dolárov (227,42 miliardy eur) od 15. októbra z 25 percent na 30 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.