Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 10:55

Británia predstavila svoj colný režim po tvrdom brexite

V prípade odchodu bez dohody bude rok po brexite 88 percent dovozu do Británie oslobodeného od poplatkov.

Británia predstavila svoj colný režim po tvrdom brexite
Zdroj: Reuters

Británia v utorok revidovala colný režim, ktorý vstúpi do platnosti v prípade jej odchodu z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Vláda v utorok predstavila svoj plán na jeden rok, podľa ktorého bude 88 percent z celkového dovozu v rámci tzv. dočasného colného režimu oslobodeného od poplatkov.

Nový režim predstavuje víťazstvo pre ministerstvo financií, ktoré chcelo udržať clá na nízkej úrovni v prípade brexitu bez dohody, aby predišlo zvyšovaniu inflácie vo vysoko nestabilnej ekonomike.

Predchádzajúci, marcový návrh bezcolného režimu počítal s dovoznými clami na 13 percent tovaru vrátane niektorých mäsových a mliečnych výrobkov, áut, keramiky a hnojív. Jeho cieľom bolo podporiť farmárov a výrobcov na ostrovoch.

Britská vláda v snahe nájsť rovnováhu medzi udržaním spotrebiteľských cien na nízkej úrovni a vyhnúť sa pritom "deštrukcii" domácich výrobcov, tiež uviedla, že môže v prípade potreby colný režim okamžite zmeniť, hneď od prvého dňa platnosti.

Do odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho bloku, ktorý je jeho kľúčovým obchodným partnerom, už zostáva len 23 dní. Vláda premiéra Borisa Johnsona preto zintenzívňuje prípravy aj na potenciálne chaotický brexit bez dohody.

​Londýn prvýkrát uverejnil dočasný colný režim pred pôvodným dátumom odchodu na konci marca. Revidovaný plán zahŕňa pripomienky v rámci spätnej väzby od priemyslu.

Znižuje clá na nákladné autá, zavádza clá na ďalšie odevné výrobky a upravuje poplatky za bioetanol s cieľom zachovať podporu výrobcov pohonných hmôt v Spojenom kráľovstve, ktorí sú dôležití pre národnú infraštruktúru.

Vláda ponechala určitý stupeň ochrany britských výrobcov, napríklad automobiliek a farmárov, zatiaľ čo mnoho iných odvetví bude čeliť lacnejšej konkurencii zo zahraničia.

Keď sa Johnson rozhodne pre tvrdý brexit, parlament tomu nezabráni. Pozrite si rozhovor HN s analytikom portálu Euractiv Mariánom Koreňom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.