Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 18:30

Súmrak nad Britániou. Krajine hrozí najvyšší štátny dlh za takmer 60 rokov

Celkový dlh by v prípade brexitu bez dohody mohol dosiahnuť 90 percent celkových národných príjmov. 

Súmrak nad Britániou. Krajine hrozí najvyšší štátny dlh za takmer 60 rokov
Zdroj: Reuters

Nedostatok liekov v obchodoch, chaos na hraniciach a chýbajúce tisícky zamestnancov. Katastrofických scenárov, ako by to vo Veľkej Británii mohlo vyzerať po brexite bez dohody, je čoraz viac.

Najnovšie nám ponúkajú pohľad na možný stav verejných financií v krajine. Brexit bez dohody by mal za dôsledok rast britského dlhu na úroveň najvyššiu od roku 1960, oznámil to Inštitút pre fiškálne štúdie (IFS).

Podľa zistení inštitútu by výška pôžičiek vzrástla na sto miliárd libier a celkový dlh by dosiahol 90 percent národného príjmu. Ten sa vypočítava z hrubého národného produktu, pričom zahŕňa príjmy britských firiem v zahraničí, no neobsahuje príjmy cudzincov zo Spojeného kráľovstva.

"Vláda je teraz unášaná prúdom bez akejkoľvek funkčnej fiškálnej kotvy," povedal pre BBC riaditeľ IFS Paul Johnson.

"Vzhľadom na výnimočnú úroveň neistoty a rizika, ktorým čelí ekonomika a verejné financie, vláda by sa nemala snažiť ponúkať ďalšie trvalé daňové zvýhodnenia v nadchádzajúcom rozpočte," povedal Johnson.

"V prípade brexitu bez dohody by však vláda mala implementovať presne zamerané a dočasné daňové úľavy a zvýšiť výdavky v oblastiach, ktoré môžu efektívne podporiť ekonomiku," dodal pre BBC riaditeľ IFS.

Zdroj: BBC

​Podľa predpovede IFS, rozdiel medzi vládnymi výdavkami a tým, čo dostane, napríklad z daní, dosiahne budúci rok 50 miliárd libier. 

To bude zhruba 2,3 percenta HDP. Podľa súčasného nastavenia si však vláda môže požičať len dve percentá národného príjmu. 

Zdvojnásobenie rozpočtového deficitu vedie k najvyššiemu dlhu od roku 1960. 

Podľa BBC sú tieto čísla mierne, len v prípade, ak sa postavia naproti číslam z roku 2008, teda obdobia fiškálneho kolapsu spôsobeného finančnou krízou.

Brexit je naplánovaný na 31. októbra., približne tri týždne teda ostávajú Britom na uzavretie dohody s EÚ. 

Britská vláda označila nádeje na dohodu o odchode za prakticky nulové. 

Premiér Boris Johnson opakovane vyhlásil, že jeho krajina z únie odíde aj bez nej, a nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala, že dohoda je vysoko nepravdepodobná, riziko brexitu bez dohody vyzerá byť priam nezvratné. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.