Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 12:30

Súd prikázal firme Johnson & Johnson zaplatiť pokutu osem miliárd dolárov

J&J bola na súdoch napadnutá aj kvôli zdravotným problémom spôsobeným vaginálnymi implantátmi či detskému púdru, ktorý údajne obsahuje azbest.

Súd prikázal firme Johnson & Johnson zaplatiť pokutu osem miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Americká farmaceutická a kozmetická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) má zaplatiť osem miliárd dolárov mužovi, ktorý tvrdí, že nebol varovaný, že používanie jej antipsychotického lieku môže spôsobiť rast pŕs. O rozhodnutí súdu vo Filadelfii dnes informovala agentúra Reuters. J&J sa hodlá odvolať, rozsudok považuje za "hrubo neprimeraný", pretože iný súd už mužovi vymeral odškodné len vo výške 680-tisíc dolárov.

Prípad teraz dvadsaťšesťročného Nicholasa Murraya je len jedným z tisícov, ktoré čakajú na vybavenie na súdoch v štátoch Pennsylvánia, Kalifornia a Missouri. Podľa právnikov mladého muža uprednostnila firma J&J, respektíve jej dcérska spoločnosť Janssen, zisk pred pacientmi.

Spoločnosť sa chce odvolať

Spoločnosť si je istá, že rozhodnutie súdu zvráti. O vysokej čiastke rozhodla porota. Aj profesor práva z univerzity v Richmonde Carl Tobias podľa agentúry Reuters očakáva, že výsledná suma bude po odvolaní výrazne nižšia a terajšie súdne rozhodnutie je v prvom rade varovným signálom smerom k firme.

J&J bola na súdoch napadnutá aj kvôli zdravotným problémom spôsobeným vaginálnymi implantátmi či detskému púdru, ktorý údajne obsahuje azbest. Spoločnosť sa navyše borí s tiahlou súdnou bitkou ohľadom role tohto farmaceutického a kozmetického giganta v takzvanej opiodovej kríze.

Firma platí milióny v ďalších sporoch

Na konci augusta firma prehrala súd v Oklahome a má zaplatiť za svoj podiel na opiodovej kríze v tomto štáte pokutu 572 miliónov dolárov. Podľa súdu J&J a niektorí ďalší výrobcovia a distribútori prípravkov na bolesť nepravdivo informovali o návykových rizikách opioidov a zároveň nadhodnocovali ich výhody. Na začiatku októbra J&J súhlasil s mimosúdnym vyrovnaním 20,4 milióna dolárov v obdobnom spore vo štátu Ohio.

Čo sa týka vedľajších účinkov antipsychotika Risperdal, Murray na súde tvrdil, že mu prsia narástli po tom, čo mu psychológ v roku 2003 diagnostikoval poruchu autistického spektra a dotyčný liek mu predpísal mimo doporučené použitie.

V roku 1993 americký Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil užívanie Risperdal pri liečbe schizofrénie, o desať rokov neskôr pre pacientov s bipolárnou poruchou. Lekári ho však môžu predpísať u akýchkoľvek zdravotných ťažkostí, ak tak uznajú za vhodné, napísala BBC.

V roku 2015 súd rozhodol, že spoločnosť má Murrayovi zaplatiť 1,75 milióna dolárov, pretože nevarovala o rizikách lieku. Odvolací súd vlani potvrdil tento rozsudok, ale odškodné znížil na 680-tisíc dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.