Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 13:09

Fed reaguje na výkyvy v úrokových sadzbách, obnoví špeciálny nákup dlhopisov

Týmto spôsobom chce zabrániť tomu, aby sa opakovali nedávne problémy na trhu jednodňových úložiek.

Fed reaguje na výkyvy v úrokových sadzbách, obnoví špeciálny nákup dlhopisov
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) čoskoro obnoví nákupy pokladničných poukážok americkej vlády, povedal v utorok šéf Fedu Jay Powell. Týmto spôsobom chce zabrániť tomu, aby sa opakovali nedávne problémy na trhu jednodňových úložiek.

Powell na výročnej konferencii Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE) v Denveri uviedol, že tento krok neznamená programu obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý Fed realizoval počas krízy.

Fed chce totiž nákupom krátkodobých vládnych dlhopisov zabrániť nedostatku likvidity na medzibankovom trhu a prudkému nárastu krátkodobých sadzieb a nie stimulovať ekonomiku.

"Chcem zdôrazniť, že expanzia našej bilancie za účelom týkajúcim sa manažmentu povinných rezerv sa nesmie v žiadnom prípade zamieňať s rozsiahlymi programami nákupu aktív, ktoré sme spustili po finančnej kríze," povedal Powell.

Powell tiež podľa expertov potvrdil očakávania trhu, že menový výbor (FOMC) Fedu na svojom najbližšom zasadnutí koncom októbra (29. - 30. 10.) zníži svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov.

V septembri sadzbu skresal takisto o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1,75 percenta až dve percentá. Fed chce týmto spôsobom zabezpečiť rast ekonomiky v čase zvyšujúcich sa neistôt a rizík spôsobených obchodnými spormi či brexitom.

"Budeme konať tak, aby sme podporili pokračovanie rastu, silný trh práce a smerovanie inflácie k nášmu symetrickému dvojpercentnému cieľu," uviedol Powell.

​V uplynulých týždňoch newyorský Fed intervenoval na medzibankovom trhu, aby udržal pod kontrolou krátkodobé úrokové sadzby. Prostredníctvom takzvaných repo operácií nalieval na medzibankový trh krátkodobú likviditu, aby banky nemali problém s plnením minimálnych rezerv.

Banky V USA začali mať približne v polovice septembra problém so získavaním hotovosti, ktorú potrebujú na krytie povinných rezerv, čo spôsobilo nárast úročenia krátkodobých pôžičiek.

Dôvodom nedostatku krátkodobej hotovosti na medzibankovom trhu bolo, že firmy platili kvartálne dane, takže zo svojich účtov vyberali vysokú hotovosť.

Ďalším faktorom je zvýšená emisia vládnych dlhopisov, ktorá odčerpáva hotovosť z ekonomiky do štátnej pokladnice.

Fed podobne intervenoval naposledy počas globálnej finančnej krízy, keď úverové trhy zamrzli. Newyorský Fed spustil denné repo operácie 17. septembra a pôvodne mali trvať do desiateho októbra.

To, že problém sa zatiaľ nevyriešil, signalizuje fakt, že Fed na konci minulého týždňa oznámil, že intervencie predlžuje do štvrtého novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.