Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinySpomalenie slovenského hospodárstva v druhom štvrťroku je širším trendom v eurozóne, aj USA. O príčinách a budúcom vývoji hovoril komentáror HN Mário Blaščák s ekonómom Jurajom Karpišom.
Slovenské hospodárstvo zaznamenalo v druhom štvrťroku výrazný pokles, rast HDP dosiahol dve percentá.
"Trend spomalenia bolo vidno už koncom minulého roku, začalo to v starých členských krajinách. Bolo to vidno na talianskych číslach, Taliansko sa aj dostalo technicky do recesie koncom minulého roku."
"Nemecko, ktoré je dôležitým členom eurozóny, podľa mňa ťahá dole už aj našu ekonomiku. U nás je stále relatívne slušný rast, keď to porovnáme s ostatnými členskými štátmi eurozóny," povedal Karpiš.
Podľa Karpiša by sa spomalenie ekonomiky, ktoré trvá už nejakú dobu, mohlo obrátiť. "Ja mám skôr pocit, že by sa to mohlo začať zlepšovať, lebo centrálne banky sa snažili na to zareagovať, a došlo k úplnému obratu v monetárnej politike, nie len u nás v Európe, ale celosvetovo. Je možné, že monetárny stimul, ktorý nakoniec prišiel, zjemní spomalenie a uvidíme, či sa to otočí, alebo nie."
Ekonomický chlad prichádza z Číny
Karpiš odhaduje, že interpretácie, ktoré označujú obchodný spor medzi USA a Čínou za hlavný spomaľovač svetovej ekonomiky, sú nesprávne.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.