Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 11:10

Eurozóna bude mať rozpočet 20 miliárd na financovanie rastu

Euroskupina združuje ministrov financií krajín EÚ, ktoré používajú euro.

Eurozóna bude mať rozpočet 20 miliárd na financovanie rastu
Zdroj: Reuters

Krajiny eurozóny budú mať od roku 2021 k dispozícii rozpočet, ktorý bude z väčšej časti určený na financovanie projektov podporujúcich rast.

Oznámil to dnes šéf Euroskupiny Mario Centeno, podľa ktorého sa na základných parametroch rozpočtového nástroja eurozóny dohodli ministri financií EÚ na nočnom rokovaní.

Štáty s vlastnou menou budú mať podľa neho vo viacročnom rozpočte na roky 2021 až 2027 vyhradenú zodpovedajúcu sumu pre vlastné projekty.

Euroskupina združuje ministrov financií krajín EÚ, ktoré používajú euro.

Mechanizmus označovaný oficiálne ako Rozpočtový nástroj pre konvergenciu a konkurencieschopnosť (BICC) má byť naplnený približne 20 miliardami eur.

Nebude teda mať objem plnohodnotného rozpočtu. O jeho presnej výške rozhodnú podľa Centenoa lídri unijných krajín do konca roka v rámci rokovaní o dlhodobom rozpočte celej únie.

Ministri EÚ sa počas jedenásťhodinového rokovania zhodli na tom, že štyri pätiny BICC budú vyhradené na prorastové projekty a z tejto časti bude môcť čerpať všetkých 19 krajín eurozóny. Každá z nich pritom dostane najmenej 70 percent peňazí, ktoré do rozpočtu vložia.

Toto využitie rozpočtu podporovali najmä severné štáty, zatiaľ čo krajiny na juhu eurozóny sa snažili skôr o to, aby bol určený na podporu štátov, ktoré sa ocitnú v ekonomických ťažkostiach. Pre tento účel bude v BICC vyhradená zostávajúca pätina zdrojov.

"Je to podstatný prvý krok, nie len symbolický," povedal novinárom eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici. Podľa neho by sa v budúcnosti mohol BICC svojimi parametrami priblížiť skutočnému rozpočtu.

S nápadom na vznik samostatného rozpočtu eurozóny prišiel predminulý rok francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pôvodne ale zamýšľal výrazne objemnejší a ambicióznejší projekt.

Členské štáty však nedokázali nájsť v dlhodobom rozpočte EÚ viac financií ako približne 20 miliárd eur, s ktorými počíta oddiel vyhradený Európskou komisiou na podporu reforiem.

"Pre zvýšenie budeme potrebovať nejakú formu medzivládnej dohody. Na tom zatiaľ nie je zhoda, ale pracujeme na tom," povedal Centeno. Priznal tak, že prípadné zvyšovanie rozpočtu eurozóny v budúcnosti nemá ešte jasné obrysy.

Štáty mimo eurozóny budú mať podľa šéfa euroskupiny v dlhodobom rozpočte EÚ vyhradenú zodpovedajúcu sumu pre svoje projekty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.