Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 12:12

EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak nedôjde k dohode v spore o Airbuse

Svetová obchodná organizácia povolila USA uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov za nelegálne dotácie pre výrobcu lietadiel Airbus.

EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak nedôjde k dohode v spore o Airbuse
Zdroj: Reuters

Francúzsko uviedlo, že Európska únia (EÚ) zavedie sankcie na import z USA, ak sa obe strany nedohodnú na spore týkajúcom sa podpory leteckého priemyslu.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok povedal, že EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak Brusel s Washington nevyriešia spor týkajúci sa nepovolených subvencií EÚ pre Airbus.

"Americká administratíva by si mala uvedomovať, že ak sa nedohodneme, Európa nebude mať inú možnosť než zaviesť odvetné opatrenia a sankcie," povedal Le Maire novinárom na okraji stretnutia ministrov financií EÚ v Luxemburgu.

​Svetová obchodná organizácia (WTO) minulú stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,83 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

USA ešte v ten deň ohlásili, že prijmú clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške desať percent, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.