Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 13:51

Grécky trh sa zotavuje, nezamestnanosť klesla pod 17 percent

Miera nezamestnanosti v Grécku dosiahla rekordných 27,8 percenta v septembri 2013.

Grécky trh sa zotavuje, nezamestnanosť klesla pod 17 percent
Zdroj: Reuters

Grécky trh práce sa naďalej zotavuje, nezamestnanosť v júli klesla pod 17 percent. Miera nezamestnanosti sa znížila na 16,9 percenta zo 17,1 percenta v júni, uviedol to grécky štatistický úrad ELSTAT.

V júli bolo na sezónne upravenej báze bez práce 797 218 ľudí, pričom najväčší podiel pripadol na mladých vo veku do 24 rokov. Miera nezamestnanosti medzi mladými (15 až 24 rokov) sa v júli znížila na 32,9 percenta. V rovnakom mesiaci vlani predstavovala 37,8 percenta.

Miera nezamestnanosti v Grécku dosiahla rekordných 27,8 percenta v septembri 2013. Odvtedy klesá, ale naďalej zostáva najvyššia v rámci eurozóny.
Európska komisia (EK) vo svojich jarných prognózach počíta tento rok so spomalením zotavovania na gréckom trhu práce.

Dôvodom je zvýšenie minimálnej mzdy. EK očakáva v tomto roku mieru nezamestnanosti na úrovni 18,2 percenta.

Návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý grécke ministerstvo financií predložilo 7. októbra, počíta v tomto roku s nárastom ekonomiky o dve percentá a s nezamestnanosťou na úrovni 17,4 percenta. Na budúci rok by sa tempo rastu malo zrýchliť minimálne na 2,8 percenta a miera nezamestnanosti padnúť na 15,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.