Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 14:04

Británia sa zrejme vyhne recesii

Ekonomika Británie v lete vzrástla napriek augustovému poklesu.

Británia sa zrejme vyhne recesii
Zdroj: Reuters

Britská ekonomika sa zrejme vyhne recesii, keď za tri mesiace od júna do augusta vzrástla aj napriek augustovému poklesu. Podporila ju expanzia sektora služieb.

V auguste britský hrubý domáci produkt (HDP) medzimesačne klesol o 0,1 percenta, uviedol to štatistický úrad ONS. Hlavným dôvodom bol pokles výroby, ktorá padla o 0,7 percenta. Štatistici však revidovali smerom nahor júlovú expanziu na +0,4 percenta.

Za tri mesiace od júna do augusta HDP stúpol o 0,3 percenta. Podporil ho sektor služieb. "Tempo rastu sa zrýchlilo aj napriek slabému výkonu naprieč výrobným sektorom, keď televízna a filmová produkcia podporili sektor služieb," uviedol Rob Kent-Smith, šéf oddelenia HDP štatistického úradu.

Sektor služieb od júna do augusta expandoval o 0,4 percenta. V predchádzajúcich troch mesiacoch (do júla) sa HDP zvýšil o 0,1 percenta.

To znamená, že britská ekonomika sa zrejme vyhne recesii. Do nej by sa dostala, ak by sa HDP v terťom štvrťroku (od júla do septembra) znížil, keďže v druhom kvartáli klesla.

Vývoj britského HDP v tomto roku kolíše. Dôvodom je brexit. V prvom kvartáli ekonomiku podporilo hromadenie zásob pred pôvodným dátumom brexitu, ktorý bol neskôr posunutý. Aktuálne je vystúpenie z EÚ plánované na koniec októbra.

V druhom štvrťroku ekonomika klesla, pretože firmy znižovali nahromadené zásoby.

Britská centrálna banka (BoE) vo svojej poslednej inflačnej správe uviedla, že, odhliadnuc od tejto volatility, rast v prvom polroku klesol pod svoj potenciál. BoE očakáva, že expanzia zostane utlmená aj v druhom polroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.