Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 14:37

Pred dvadsiatimi rokmi nemala Čína ani jedného dolárového miliardára, teraz ich má 621

Najbohatším Číňanom zostáva päťdesiatpäťročný Jack Ma, zakladateľ internetovej spoločnosti Alibaba.

Pred dvadsiatimi rokmi nemala Čína ani jedného dolárového miliardára, teraz ich má 621
Zdroj: Reuters

Majetok najbohatších čínskych podnikateľov sa za posledný rok zvýšil, a to napriek obchodnej vojne Pekingu a Washingtonu a spomaleniu hospodárskeho rastu.

Priemerná hodnota majetku Číňanov, ktorí prekonali nastavenú hranicu rebríčku dve miliardy jüanov (asi 255 miliónov eur), za rok narástla o štyri percentá a predstavuje 1,4 miliardy dolárov (1,27 miliardy eur ).

Vyplýva to zo prieskumu, ktorý na základe údajov z 15. augusta zostavila spoločnosť Hurun. Latku dvoch miliárd jüanov tento rok presiahlo 1819 Číňanov, o 74 menej ako vlani.

Pred dvadsiatimi rokmi nemala Čína ani jedného dolárového miliardára, teraz ich má 621, z ktorých 32 disponuje majetkom presahujúcim desať miliárd dolárov. Bohatstvo sa koncentruje v rukách tých, ktorí sa dokážu adaptovať digitálnej ekonomike, napísal v správe Hurun.

Najbohatším Číňanom zostáva päťdesiatpäťročný Jack Ma, zakladateľ internetovej spoločnosti Alibaba.

​Tento najznámejší čínsky kapitalista, člen Komunistickej strany Číny sa teší imaniu v hodnote 39 miliárd dolárov. Z vedenia firmy v septembri odišiel. O dve miliardy dolárov za ním zaostáva majiteľ internetovej spoločnosti Tencent, štyridsaťsedemročný Ma Chua-tcheng, známy tiež ako Pony Ma.

Výsledky podľa agentúry AP odráža rastúci význam čínskeho spotrebiteľského trhu v čase, keď americké clá narušili výrobu orientovanú na vývoz. Na zozname pribudli boháči z technologického, farmaceutického a potravinárskeho odvetvia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.