Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2019, 17:27

Trump a Si si ťapli, ďalšie clá nepribudnú

Počas konfliktu trvajúceho 15 mesiacov uvalil Biely dom clá na čínsky tovar v hodnote 360 miliárd dolárov, čo je viac ako polovica z celkového objemu dovozu za rok.

Trump a Si si ťapli, ďalšie clá nepribudnú
Zdroj: Reuters

Rok a pol trvajúce obchodné napätie medzi dvomi krajinami, ktoré tvoria takmer 40 percent svetového hospodárstva, sa môže skončiť.

Ďalšie kolo rokovaní medzi Spojenými štátmi a Čínou v Bielom dome totiž prinieslo pre svetovú ekonomiku pozitívne správy.

Americký prezident Donald Trump povedal, že obchodná dohoda je skutočne blízko, treba však ešte ďalej rokovať.

Naznačil, že by sa nová zmluva mohla podpísať na novembrovom stretnutí štátov ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, známej ako APEC, v juhoamerickom Čile.

Pootvorené dvierka

Šéf Bieleho domu chcel zavedením ciel na čínsky tovar prikloniť misky váh vzájomného obchodu na americkú stranu. Od minulého leta, odkedy začali platiť prvé prirážky, je však obchodná bilancia z pohľadu Spojených štátov naďalej negatívna.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.