Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 11:58

Clá USA na dovoz tovaru z EÚ dnes boli oficiálne potvrdené

Clá na tovar z EÚ by mali začať platiť 18. októbra.

Clá USA na dovoz tovaru z EÚ dnes boli oficiálne potvrdené
Zdroj: Reuters

Svetová obchodná organizácia (WTO) dnes oficiálne povolila Spojeným štátom uvaliť clo na dovoz tovaru z Európskej únie v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,79 miliardy eur) ročne.

Clá sú reakciou na nezákonné subvencovanie európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Oznámil to dnes orgán WTO na riešenie sporov. Clá by podľa skorších správ mali začať platiť 18. októbra.

Orgán na riešenie sporov (ORS) tvoria zástupcovia 164 členských štátov. Dnešné povolenie bolo len formalitou, mohlo by byť odopreté len v prípade, keby všetci prítomní členovia WTO hlasovali proti, uviedla agentúra Reuters.

Washington začiatkom októbra v reakcii na rozhodnutie WTO oznámil, že zavedie desaťpercentné clo na európske lietadlá a 25-percentné clo na niektoré potravinárske a ďalšie tovary, ako je napríklad francúzske víno, škótska a írska whisky alebo syry.

Clá sú zamerané na tovar z krajín, v ktorých sa vyrábajú lietadlá Airbus, teda Britániu, Francúzsko, Nemecko a Španielsko.

Vyslanec Spojených štátov pre WTO Dennis Shea povedal, že Washington stále dáva prednosť vyriešeniu sporu rokovaním. K tomu však môže dôjsť len v prípade, že EÚ skutočne ukončí podporu Airbusu a uistí sa, že výhody pre Airbus nebude možné obnoviť pod iným názvom alebo pod iným mechanizmom.

Delegácia EÚ na zasadnutí orgánu WTO uviedla, že má vážne obavy a že americké clá sú krátkozraké.

​Európska komisia (EK) už skôr oznámila, že zavedenie ciel by bolo krátkozraké a kontraproduktívne a mohlo by uškodiť obom stranám. Vyzvala, aby si spory okolo pomoci pri výrobe lietadiel vyriešili obe strany dohodou, a varovala, že ak Američania clá skutočne zavedú, potom EÚ odpovie rovnakým spôsobom.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus. Pri oboch stranách bolo zistené, že v rozpore s pravidlami WTO svojho výrobcu finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Obe strany sa následne začali pripravovať na prípadné uvalenie ciel, ktoré by bola odvetou za škody vzniknuté v dôsledku subvencií. Plány EÚ na zavedenie ciel na americký tovar WTO ešte posudzuje, rozhodnutie sa očakáva začiatkom budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.