Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 08:22

Venezuela prudko zvýši minimálnu mzdu, dôvodom je obrovská inflácia

Kritici neočakávajú, že by tento krok pomohol zmierniť problémy obyvateľov v krajine zmietanej krízou.

Venezuela prudko zvýši minimálnu mzdu, dôvodom je obrovská inflácia
Zdroj: Reuters

Venezuela z dôvodu obrovskej inflácie prudko zvýši minimálnu mzdu. Vrátane odmien by čoskoro mohla vzrásť o viac ako 350 percent na takmer 15 dolárov mesačne. Oznámil to na twitteri socialistický zákonodarca Francisco Torrealba.

Kritici však neočakávajú, že by tento krok pomohol nejakým spôsobom zmierniť problémy obyvateľov v krajine zmietanej krízou.

V tomto roku to bude už tretie zvýšenie minimálnej mzdy. Kedysi bohatá krajina produkujúca ropu sa prepadla do hlbokej ekonomickej krízy a trápi ju vysoký rast cien, takzvaná hyperinflácia.

Oznámenie okamžite vyvolalo reakciu kritikov vlády, podľa ktorých tomuto kroku chýbajú sprievodné opatrenia, ktoré by stabilizovali ekonomiku a zastavili prudký rast cien. V septembri stálo celé kurča v supermarkete 80-tisíc bolívarov, teda zhruba štyri doláre.

"Naďalej sa vysmievajú pracujúcim ľuďom," vyhlásil líder opozície Juan Guaidó, kritik socialistickej vlády prezidenta Nicolasa Madura. Upozornil tiež na to, že Maduro sám rozhodnutie neoznámil.

Guaidó sa tento rok pokúsil zosadiť Madura za podpory USA a viac ako 50 ďalších krajín. Maduroovi sa však podarilo udržať si moc s pomocou armády a niektorých krajín, ako Kuba, Čína a Rusko.

Analytik konzultačnej spoločnosti IHS Global Insight Diego Moya-Ocampos vyhlásil, že ďalšie zvýšenie miezd bude mať len krátkodobý pozitívny vplyv na väčšinu Venezuelčanov, ktorí trpia nedostatkom potravín, liekov a benzínu.

Rastúca inflácia zníži ich mzdy v bolívaroch na ekvivalent niekoľkých dolárov a vláda zvýšenie miezd zrejme naplánuje pred obdobím sviatkov, aby sa tak vyhla protestom, dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.