Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 10:10

Čínska inflácia sa zrýchlila. Môžu za to ceny bravčového, vyskočili o takmer 70 percent

Dôvodom prudkého nárastu ceny bravčového mäsa je mor ošípaných, v auguste ich bolo zabitých milión.

Čínska inflácia sa zrýchlila. Môžu za to ceny bravčového, vyskočili o takmer 70 percent
Zdroj: Reuters

Čínska inflácia sa v septembri zrýchlila. Dôvodom bol prudký nárast cien bravčového mäsa, ktoré vyskočili takmer o 70 percent, z dôvodu moru ošípaných.

Index spotrebiteľských cien v septembri medziročne stúpol o tri percentá, čo je najviac od novembra 2019, po zvýšení o 2,8 percenta v auguste, uviedol čínsky štatistický úrad. Analytici počítali so zrýchlením inflácie len na 2,9 percenta.

Ceny potravín vzrástli o 11,2 percenta, keď ceny bravčového mäsa vyskočili o 69,3 percenta. Podľa oficiálnych čínskych štatistík od vypuknutia nákazy moru ošípaných v auguste bolo zabitých už jeden milión ošípaných, pričom vo všeobecnosti sa považuje tento odhad ako nízky.

Úrady dokonca uvoľnili bravčové mäso zo štátnych rezerv, aby kontrolovali jeho ceny.

Index cien výrobcov sa v septembri znížil o 1,2 percenta. Pokles veľkoobchodných cien je odrazom slabého dopytu a môže mať negatívny vplyv na zisky firiem a spomaliť rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Čína zverejní údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) v treťom štvrťroku v piatok. V druhom kvartáli ekonomika expandovala o 6,2 percenta, čo bola najslabšia expanzia za takmer 30 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.