Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 15:32

Svetová ekonomika tento rok vzrastie najmenej od finančnej krízy

Za spomalením rastu svetovej ekonomiky stoja podľa Medzinárodného menového fondu:

  • rastúce obchodné bariéry
  • geopolitická neistota
  • faktory ako nízky rast produktivity a starnutie populácie.
Svetová ekonomika tento rok vzrastie najmenej od finančnej krízy
Zdroj: Reuters

Rast svetovej ekonomiky v tomto roku spomalí na tri percentá, čo bude najslabšie tempo od globálnej finančnej krízy. Vo svojom jesennom výhľade to dnes uviedol Medzinárodný menový fond (MMF). Ešte v júli počítal na tento rok s rastom o 3,2 percenta. Vlani svetová ekonomika vzrástla o 3,6 percenta.

Za tohtoročným spomalením rastu svetovej ekonomiky stoja podľa MMF okrem iného rastúce obchodné bariéry, zvýšená geopolitická neistota a štrukturálne faktory, napríklad nízky rast produktivity a starnutie populácie vo vyspelých krajinách.

"Vyššie clá a dlhotrvajúca neistota okolo obchodnej politiky podkopali investície a dopyt po kapitálovom tovare," uviedol menový fond. Upozornil, že negatívny dopad obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou pomohli zmierniť stimulačné opatrenia centrálnych bánk.

"Bez týchto menových stimulov by bol globálny rast v roku 2019 aj 2020 nižší o 0,5 percentuálneho bodu," uviedol dnes fond. "Tieto stimuly tak pomohli kompenzovať negatívny vplyv obchodného napätia medzi USA a Čínou, ktorý podľa odhadov na budúci rok zníži globálne HDP o 0,8 percenta," dodal.

Odhad rastu globálnej ekonomiky na budúci rok menový fond znížil na 3,4 percenta z 3,5 percenta, s ktorými počítal v júli. Upozornil ale, že toto zrýchlenie tempa rastu oproti minulému roku nebude mať široké základy, fond ich hodnotí ako neisté.

​​Odhad tohtoročného rastu ekonomiky Spojených štátov, ktorá je najväčšia na svete, MMF znížil o 0,2 percentuálneho bodu na 2,4 percenta. Rast v budúcom roku bude v USA podľa fondu ešte pomalší a dosiahne 2,1 percenta. Proti doterajšiemu výhľadu je to ale zlepšenie o 0,2 percentuálneho bodu.

V Nemecku sa HDP tento rok podľa menového fondu zvýši len o 0,5 percenta, v budúcom roku by však mal rast zrýchliť a dosiahnuť 1,2 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.

Medzinárodný menový fond vydáva prognózu svetovej ekonomiky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. V júli vydáva aktualizáciu jarnej prognózy, v januári potom aktualizáciu jesennej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.