Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 11:41

Inflácia eurozóny sa vzďaľuje cieľu ECB. Klesla na 0,8 percenta

Pred rokom v septembri bola medziročná inflácia v eurozóne na úrovni 2,1 percenta.

Inflácia eurozóny sa vzďaľuje cieľu ECB. Klesla na 0,8 percenta
Zdroj: Dreamstime

Miera inflácie eurozóny sa v septembri znížila na 0,8 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa držala na jednom percente. V celej EÚ potom inflácia klesla na 1,2 percenta, počas prázdninových mesiacov sa držala na 1,4 percenta.

Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat.

Zverejnené čísla potvrdzujú, že inflácia v eurozóne sa naďalej vzďaľuje cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ju chce mať tesne pod dvoma percentami.

Pred rokom v septembri bola medziročná inflácia v eurozóne na úrovni 2,1 percenta a v celej EÚ ešte o desatinu percentuálneho bodu vyššie.

V eurozóne v septembri k inflácii najviac prispeli služby, ktoré medziročne zdraželi o 1,5 percenta. Nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku. O 1,8 percenta sa naopak medziročne znížili ceny energií.

Najnižšiu medziročnú infláciu zaznamenal v septembri Cyprus, ktorý sa dostal na mínus 0,5 percenta, nasledovaný Portugalskom a Gréckom.

Na opačnom konci bolo Rumunsko s hodnotou 3,5 percenta, za ním sa radí Slovensko, Maďarsko, Holandsko a Česká republika, kde inflácia spotrebiteľských cien zostala na 2,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.