Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 00:00

Milióny, výlety do Las Vegas a krištáľový tiger pre prezidenta. Takto si Deutsche bank kupovala cestu na čínsky trh

Deutsche Bank si kupovala zákazky a vplyv v Číne luxusnými darmi a najímaním nekvalifikovaných zamestnancov blízkych Komunistickej strane. 

Milióny, výlety do Las Vegas a krištáľový tiger pre prezidenta. Takto si Deutsche bank kupovala cestu na čínsky trh
Zdroj: Reuters

Deutsche Bank si kupovala zákazky a vplyv v Číne luxusnými darmi a najímaním nekvalifikovaných zamestnancov blízkych Komunistickej strane. Informoval o portál New York Times

Nemecká banka podľa údajov New York Times minula viac ako 200-tisíc dolárov (181 tisíc eur) na krištáľové sošky, vína, výlety a iné darčeky pre čínsku elitu. 

Generálny riaditeľ Josef Ackermann pre New York Times povedal, že "toto bola súčasť obchodovania v tejto krajine. V tom čase toto bol spôsob, akým sa veci robili." Ackerman bol riaditeľom do roku 2012.

Súčasťou tohto obchodovania boli aj ponuky práce pre viac ako sto ľudí blízkych Komunistickej strany Číny, pričom mnohí z nich nemali znalosti vhodné na prácu v banke.

Zistenie vyplýva z interných dokumentov pripravených Deutsche Bank a jej právnikmi. Tie obsahujú emaily, tabuľky, interné investigatívy a prepisy rozhovorov s vysokými manažérmi.

​K dokumentom sa dostali nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, od ktorých informáciu prebrali americké Times. Udalosti obsiahnuté v dokumentoch siahajú až do roku 2002.

Zoznam darčekov Deutsche Bank čínskym politikom, firmám a iným vysoko postaveným predstaviteľom, uverejnený v New York Times:

  • 18-tisíc amerických dolárov stál krištáľový tiger a sound systém Bang & Olufsen, ktoré boli darované prezidentovi Ťiang Ce-minovi
  • Premiér Wen Ťia-pao od banky dostal krištáľového koňa v hodnote 15-tisíc dolárov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.