Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2019, 00:00

Ochrana pred ekonomickou pascou. Inovácie

Odolnosť slovenského hospodárstva budú musieť, aj vzhľadom na zhoršujúci sa potenciál, zabezpečiť špičkové podniky.

Ochrana pred ekonomickou pascou. Inovácie
Zdroj: HN/ Peter Mayer

Inovatívnejšie podniky by mohli zabrániť slovenskej ekonomike padnúť do pasce stredného príjmu. Ide o koncept, keď sa nerozvinuté krajiny rozvíjajú omnoho rýchlejšie ako už rozvinuté. Po prudkej fáze rozvoja však môže nastať dramatické spomalenie potenciálu hospodárstva. Už dnes pritom pociťuje slovenská ekonomika spomaľovanie rastu v okolitých krajinách.

Zástupcovia podnikov, ktorí sa zúčastnili na HN Konferencii Finančné riadenie podnikov 2019, sa zhodujú, že problémom nie je nedostatok kapitálu, ale nedostatočný výskum a vývoj. V oblasti inovačnej výkonnosti naša krajina totiž obsadzuje dlhodobo najnižšie priečky v Európskej únii. V roku 2017 sme sa v rámci hodnotených krajín umiestnili až na 23. mieste. Podľa správy Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky je počet ochranných známok na tisíc zamestnancov u nás len 0,12 percenta, počet patentov dokonca len 0,02 percenta na tisíc zam

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.