Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 14:24

Mekkou pre startupy je Londýn

Každé tretie euro rizikového kapitálu investovaného v prvej polovici tohto roka išlo do startupu v Londýne.

Mekkou pre startupy je Londýn
Zdroj: Reuters

Objem startupových investícií v Európe je na rekorde. V prvej polovici tohto roka sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím vlani zvýšil o 62 percent na 16,9 miliardy eur.

Uviedla to dnes poradenská spoločnosť EY. Podľa autora výskumu Petra Lennartza je na trhu obrovské množstvo kapitálu, pre ktorý investori hľadajú uplatnenie. V rebríčku miest uhájil prvé miesto Londýn, ale na druhé miesto sa pred Berlín dostal Paríž.

V prvom polroku sa začínajúcim firmám vo francúzskom hlavnom meste podarilo od investorov získať 2,2 miliardy eur, zatiaľ čo tým v nemeckej metropole dve miliardy eur.

Paríž sa tak v rebríčku objemu startupových investícií posunul na druhé miesto za Londýn, ktorý napriek brexitu zostáva mekkou pre startupy. Začínajúci podnikatelia v Londýne dostali viac prostriedkov než tí v Paríži a Berlíne dohromady.

"Každé tretie euro rizikového kapitálu investovaného v prvej polovici roka 2019 odišlo do londýnskeho start-upu," cituje agentúra APA analytika rakúskej divízie EY Thomasa Gabriela.

Berlín preslávil po celom svete ako mesto zasľúbené start-upom, ale od roku 2017, keď francúzsky prezident Emmanul Macron prišiel so zámerom vytvoriť z Francúzov vďaka štátnym stimulom "startupový národ", mu úspešne konkuruje Paríž.

Francúzska vláda odstraňuje mladým podnikateľom úradné prekážky, poskytuje im kontakt na investorov a Macron pre nich hľadá podporu vo veľkých francúzskych firmách.

​Kým ešte v roku 2017 tak Paríž za Berlínom značne zaostával, v roku 2018 už sa mu výrazne priblížil. Vlani predstavovali investície do startupov vo francúzskej metropole 2,5 miliardy eur, v Berlíne to bolo 2,6 miliardy.

Čo do počtu uzavretých obchodov je tento rok odstup Paríža od Berlína dokonca ešte výraznejší, než keď sa sleduje objem investovaných prostriedkov. Vo francúzskej metropole ich bolo v prvom tohtoročnom polroku uzavreté 230, v tom nemeckom len 129, uvádza EY.

Rebríček krajín vedie Británia nasledovaná Francúzskom a Nemeckom. Slovenská republika ani Praha, rovnako ako žiadna iná krajina ani mesto zo strednej a východnej Európy, sa do prvej desiatky najlepších miest pre startupy podľa tejto štúdie nedostali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.