Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 14:56

Nemecko malo za minulý rok vyšší rozpočtový prebytok, ako odhadovalo

Výhľad eurozóny ako celku nie je veľmi priaznivý. Regiónu hrozí dlhšie obdobie slabého rastu.

Nemecko malo za minulý rok vyšší rozpočtový prebytok, ako odhadovalo
Zdroj: Reuters

Nemecko vykázalo za minulý rok vyšší ako pôvodne odhadovaný rozpočtový prebytok. Vyplýva to z revidovaných údajov, ktoré v pondelok zverejnil Eurostat, štatistický úrad Európskej únie (EÚ).

Ale ak by niekto na základe týchto údajov očakával, že Berlín minie na budúci rok viac peňazí, môže to byť naopak.

Výhľad eurozóny ako celku nie je pritom veľmi priaznivý. Regiónu hrozí dlhšie obdobie slabého rastu. A mnohí ekonómovia tvrdia, že by sa mu dalo čeliť iba výrazným zvýšením vládnych výdavkov - najmä v Nemecku, najväčšej ekonomike bloku.

Eurostat v pondelok uviedol, že príjmy Nemecka v minulom roku prekročili výdavky viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Berlín po spresnení vykázal rozpočtový prebytok za rok 2018 vo výške 1,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto 1,7 percenta HDP, ako naznačil prvý odhad v apríli.

Revízia rozpočtového prebytku Nemecka smerom nahor potvrdzuje trend prekvapkajúcich výsledkov Berlína. V roku 2017 dosiahol jeho prebytok 1,2 percenta HDP namiesto pôvodne odhadovaného jedného percenta HDP.

A aj v roku 2016 bol konečný prebytok 1,2 percenta HDP, a nie 0,9 percenta ako naznačili predbežné výsledky.

Ak tento trend bude pokračovať, Nemecko môže aj po plánovanom uvoľnení svojej finančnej politiky v budúcom roku opäť dosiahnuť lepšie ako očakávané výsledky.

To nepoteší tých, ktorí požadujú viac výdavkov na riešenie spomalenia ekonomiky eurozóny.

Napriek výzvam Európskej centrálnej banky a mnohých vlád na zvýšenie výdavkov, „je suma vyčlenená na fiškálne uvoľnenie v návrhu národných rozpočtov na rok 2020 dosť obmedzená,“ uviedol Greg Fuzesi, analytik J. P. Morgan.

„Nemecko sa zaviazalo znížiť svoj štrukturálny prebytok z 1,25 percenta HDP v tomto roku na 0,5 percenta v nasledujúcom roku,“ poznamenal Andrew Kenningham z Capital Economics. „No aj v minulom sľúbilo jeho zníženie o podobnú sumu a neurobil tak,“ dodal. Domnieva sa preto, že v eurozóne „nedôjde v roku 2020 k fiškálnemu rozmachu“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.