Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 12:01

Európske banky nečakane znížili svoje úverové štandardy

Banky v treťom štvrťroku zmiernili úverové štandardy alebo interné kritériá pre schválenie pôžičiek pre firmy a hypotéky. Prekonali tak predpovede, že ich nezmenia.

Európske banky nečakane znížili svoje úverové štandardy
Zdroj: TASR

Banky v eurozóne nečakane zmiernili svoje úverové štandardy v treťom štvrťroku a očakáva sa, že ich v posledných troch mesiacov roka ich nezmenia. Ukázal to v utorok prieskum Európskej centrálnej banky (ECB). To je úľava pre strážcov meny, ktorí sa obávajú poklesu úverov v dôsledku spomaľovania hospodárstva regiónu.

ECB v súvislosti so spomalením ekonomiky a rastúcimi obavami z recesie už schválila rozsiahle stimuly v nádeji, že keď zlacní úvery, ktoré poskytuje komerčným bankám, tie budú požičiavať reálnej ekonomike aj v období slabého hospodárskeho rastu.

Prieskum ECB odhalil, že banky v treťom štvrťroku zmiernili úverové štandardy alebo interné kritériá pre schválenie pôžičiek pre firmy a hypotéky. Prekonali tak predpovede, že ich nezmenia. ECB berie tento prieskum do úvahy pri rokovaniach o menovej politike.

„V štvrtom štvrťroku 2019 sa očakáva, že úverové štandardy zostanú takmer nezmenené pre všetky kategórie úverov,“ dodala ECB.

Hoci sa komerčné banky v eurozóne často sťažujú na záporné úrokové sadzby ECB a označujú ich za prekážku rastu úverov, prieskum medzi 144 veriteľov naznačil, že záporná úroková sadzba pre jednodňové vklady naďalej prispieva k zvyšovaniu objemu úverov a znižovaniu úrokových sadzieb vo všetkých kategóriách pôžičiek.

Pokiaľ ide o dopyt, banky predpovedajú nárast čistého dopytu po úveroch na bývanie a spotrebiteľských úveroch, zatiaľ čo dopyt po firemných úveroch zostane v podstate nezmenený.

​ECB sa najbližšie zíde vo štvrtok a bude to posledné zasadanie súčasného prezidenta banky Maria Draghiho, ktorého od prvého novembra vystrieda Christine Lagardová. Trhy vo štvrtok neočakávajú žiadne zmeny v politike centrálnej banky eurozóny.

Cieľom mnohých opatrení ECB v uplynulých rokoch bolo podporiť hospodárstvu regiónu zvýšením bankových úverov, ktoré sú v Európe významnejším faktorom rastu ako v iných vyspelých ekonomikách, napríklad v USA.

ECB, ale aj Medzinárodný menový fond boli v ostatných týždňoch nútené znížiť prognózy rastu eurozóny, pretože na blok pôsobia vonkajšie faktory, ako sú obchodné spory a brexit.

Ekonómovia ECB predpovedajú eurozóne v tomto roku rast hospodárstva o 1,1 percenta a v nasledujúcom roku o 1,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.