Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 12:28

Nájomné v berlínskych bytoch sa päť rokov nezvýši, senát schválil strop pre 1,5 milióna z nich

Byty postavené pred rokom 2014 budú mať stanovený limit nájomného na päť rokov.

Nájomné v berlínskych bytoch sa päť rokov nezvýši, senát schválil strop pre 1,5 milióna z nich
Zdroj: Reuters

Berlínsky senát schválil strop nájmov pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Nájomné sa v nich nezvýši ďalších päť rokov, informovala agentúra DPA.

Zastupitelia z radov vládnucej koalície sociálnych demokratov, strany Ľavica a strany Zelených reagovali na prudký rast nákladov na bývanie v nemeckom hlavnom meste v uplynulých rokoch.

Zmrazenie nájomného nadobudne platnosť od roku 2020 so spätnou účinnosťou k 18. júnu 2019. Určujúcou hranicou je rok výstavby pred rokom 2014 a cenotvorba by mala odrážať rok 2013, ktorý je na bytovom trhu v Berlíne považovaný ešte za zdravý.

Zohľadnený bude tiež následný rast cien nájomného aj vybavenia bytu.

Prijatý krok je v rámci Nemecka ojedinelý a je považovaný za kontroverzný. Kritizujú ho podnikatelia v stavebníctve, opozícia aj asociácia nemeckých miest DST.

​Realitný sektor sa obáva dopadov na výstavbu a na investície do opráv. Naopak združenie nájomníkov ho považuje za historickú šancu, ktorá zaistí dostupné bývanie pre širokú verejnosť.

Nemecká metropola sa po zjednotení Nemecka v roku 1990 stala obľúbeným miestom k životu predovšetkým kvôli podpriemerným cenám bývania. Výrazný záujem o byty a prisťahovalectvo ale viedli k tomu, že nájmy silno vzrástli a bývanie sa stalo menej dostupným.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.