Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2019, 11:24

Ekonomika eurozóny sa nachádza blízko stagnácie

Centrálna banka sa v septembri rozhodla podporiť hospodársky rast znížením depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma a obnovením nákupov dlhopisov.

Ekonomika eurozóny sa nachádza blízko stagnácie
Zdroj: Reuters

Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne zostal v októbri veľmi pomalý, pretože podniky čelia slabnúcemu dopytu. Vyplýva to z prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktorého výsledky dnes zverejnila spoločnosť IHS Markit.

Výsledky podľa IHS signalizujú, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) v eurozóne bude v štvrtom štvrťroku predstavovať iba necelú desatinu percenta.

Index podnikateľskej aktivity sa v októbri nepatrne zvýšil na 50,2 bodu zo septembrového šesťročného minima 50,1 bodu. Zostal tak v tesnej blízkosti kľúčovej päťdesiatbodovej hranice, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity.

Zaostal navyše za očakávaním analytikov, ktorí jeho októbrovú hodnotu odhadovali na 50,3 bodu.

Európska centrálna banka (ECB) sa v septembri rozhodla podporiť hospodársky rast v eurozóne znížením depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma a obnovením nákupov dlhopisov.

Októbrový vývoj indexu podnikateľskej aktivity však naznačuje, že tieto opatrenia zatiaľ nemali na súkromný sektor výraznejší vplyv, napísala agentúra Reuters.

"Eurozóna začala štvrtý štvrťrok zaseknutá v blízkosti stagnácie," uviedol ekonóm Chris Williamson zo spoločnosti IHS Markit. "Index ukazuje na štvrťročný rast HDP tesne pod 0,1 percenta," dodal.

Minulý týždeň pritom analytici v prieskume agentúry Reuters predpovedali, že HDP eurozóny v štvrtom štvrťroku stúpne o 0,2 percenta.

Údaje o vývoji HDP v treťom štvrťroku zverejní štatistický úrad Eurostat na konci októbra. V druhom štvrťroku rast HDP spomalil na 0,2 percenta z 0,4 percenta v prvom kvartáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.