Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2019, 11:29

Orbán pripravuje Maďarsko na ďalšie spomalenie ekonomického rastu

V budúcom roku očakáva maďarská vláda hospodársky rast okolo štyroch percent.

Orbán pripravuje Maďarsko na ďalšie spomalenie ekonomického rastu
Zdroj: Reuters

Maďarsko bude musieť prijať ďalšie opatrenia na podporu svojej domácej ekonomiky, ak bude ďalej spomaľovať rast európskeho hospodárstva. Uviedol to dnes maďarský premiér Viktor Orbán.

Dodal, že na opatreniach by sa podieľalo ministerstvo financií aj centrálna banka. Maďarská vláda už v júli predstavila prvý balík krokov na podporu hospodárskeho rastu, ktorý zahŕňa aj znižovanie daní, píše agentúra Reuters.

"Európska ekonomika nevyzerá dobre, najmä nemecká ekonomika kríva" uviedol Orbán. Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Maďarska aj Českej republiky, podľa niektorých odhadov v treťom štvrťroku vstúpilo do hospodárskej recesie.

"Ak sa (hospodárska) situácia v Európe nezmení, budeme potrebovať druhý a tretí akčný plán (na podporu ekonomiky)," upozornil teraz Orbán. Podrobnejšie informácie o prípadných stimulačných opatreniach však neposkytol.

Medziročný rast maďarskej ekonomiky v druhom štvrťroku spomalil na 4,9 percenta z 5,3 percenta v prvom kvartáli. V budúcom roku očakáva maďarská vláda hospodársky rast okolo štyroch percent. Centrálna banka je o niečo pesimistickejšia a odhaduje rast iba na 3,3 percenta.

Maďarsko teraz dosahuje rýchlejší rast než Česká republika, kde sa hrubý domáci produkt v druhom štvrťroku medziročne zvýšil o 2,8 percenta. V budúcom roku očakáva ministerstvo financií rast v rozsahu 2,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.