Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2019, 15:16

Srbsko sa otáča na východ, podpíše dohodu s Ruskom. Lajčák tento krok označil za mätúci

Ministri zahraničných vecí Európskej únie v tejto súvislosti koncom augusta vyzvali Srbsko, aby sa neodchyľovalo z cesty k členstvu v eurobloku.

Srbsko sa otáča na východ, podpíše dohodu s Ruskom. Lajčák tento krok označil za mätúci
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Srbská premiérka Ana Brnabičová podľa očakávaní podpíše v piatok v Moskve dohodu o zóne voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou (EEÚ) vedenou Ruskom, a to aj napriek varovaniam zo strany Európskej únie. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Táto dohoda nahradí existujúce dohody o voľnom obchode medzi Srbskom a Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom. Srbsko nemá žiadne také dohody s Arménskom a Kirgizskom, ďalšími dvoma členmi EEÚ.

Srbské ministerstvo obchodu uviedlo, že dohoda o voľnom obchode s EEÚ umožní, aby sa približne 95,5 percenta srbských výrobkov vyvážalo do tohto regionálneho zoskupenia bez cla.

Ministri zahraničných vecí Európskej únie v tejto súvislosti koncom augusta vyzvali Srbsko, aby sa neodchyľovalo z cesty k členstvu v eurobloku. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) označil kroky Srbska za "mätúce".

"Ak myslíte svoju európsku orientáciu vážne, potom zrejme robíte politické rozhodnutia, ktoré vás k nej približujú. Toto nie je jedno z nich," povedal Lajčák na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Helsinkách.

​​Kandidátska krajina na vstup do EÚ musí zosúladiť svoju politiku s politikou Únie vrátane uvalenia sankcií proti Rusku pre jeho operácie na Ukrajine.

EÚ zostáva najväčším obchodným partnerom Srbska, keď hodnota vzájomného obchodu vlani dosiahla takmer 26 miliárd eur, čo je približne osemnásobok v porovnaní s obchodom so všetkými štátmi EEÚ.

Agentúra DPA nadránom nepresne informovala, že srbská premiérka Ana Brnabičová mala podpísať v piatok v Moskve dohodu o začlenení Srbska do Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ), pričom Srbsko sa malo stať členom EEÚ na čele s Ruskom ako prvá krajina, ktorá v minulosti nebola súčasťou Sovietskeho zväzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.