Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2019, 16:13

Ropný fond zarobil Nórom rekordné peniaze. Na každého človeka v krajine pripadá 179-tisíc eur

Štátny fond bol založený v roku 1996. Dnes spravuje desať biliónov nórskych korún.

Ropný fond zarobil Nórom rekordné peniaze. Na každého človeka v krajine pripadá 179-tisíc eur
Zdroj: Reuters

Nórsky štátny fond, ktorý investuje príjmy z predaja ropy, k dnešnému dňu spravuje už rekordných desať biliónov nórskych korún (986 miliárd eur). Vyplýva to z jeho dnešného oznámenia. Znamená to, že na každého obyvateľa päťmiliónovej krajiny vrátane detí pripadá v prepočte 179-tisíc eur.

Zásluhu na raste prostriedkov fondu založeného v roku 1996 pre uchovanie ziskov z ťažby ropy aj pre budúce nórske generácie má rast cien globálnych akcií a silné euro a dolár.

"Keď sme fond zakladali, nikto si nemyslel, že niekedy bude spravovať desať biliónov korún. Mali sme šťastie, že sme našli ropu," uviedol generálny riaditeľ fondu Yngve Slyngstad. Rekordnú hodnotu prevýšili prostriedky vo fonde uložené prvýkrát dnes o 10:57 SELČ.

Fond tak ďaleko prekonal počiatočné očakávania - objem v ňom obsiahnutých prostriedkov teraz podľa agentúry Reuters predstavuje takmer trojnásobok nórskeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP).

"Návratnosť investícií na svetových finančných trhoch bola tak vysoká, že ich možno prirovnať k tomu, akoby sme znovu objavili ropu," dodal Slyngstad.

Fond riadi divízia nórskej centrálnej banky. Zhruba 70 percent prostriedkov ukladá do svetových akcií a približne 28 percent do aktív s pevným výnosom. Zvyšok tvoria investície do nehnuteľností.

Centrálna banka navrhla koncom augusta presunúť viac ako sto miliárd dolárov z európskych akciových trhov do Spojených štátov. Pokiaľ bude táto zmena schválená, môže podľa agentúry Reuters trvať roky.

Fond sa na európske cenné papiere historicky zameriaval preto, že z európskych krajín pochádza väčšina nórskeho dovozu. Jeho zástupcovia zdôrazňujú, že za snahou o odklon od Európy nie je nedôvera v jej budúcnosť, ale pokus stať sa menej závislými na jednom regióne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.