Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Predpokladáte, že súčasné ekonomické výzvy sa skončia „mäkkým pristátím“. Kedy očakávate, že hospodársky rast opätovne zosilnie?
Čo sa týka evolúcie rastu, musíme povedať, že sme po prvé zaznamenali recesiu, teda dva súvislé kvartály záporného rastu, v globálnom obchode. To je prvý fakt. Druhým faktom je, že táto komplikovaná situácia v svetovom obchode sa premietla do problémov pre globálny výrobný sektor. Teda recesia v obchode sa transformovala na recesiu v priemyselnej produkcii. Fakt, že na globálnej úrovni zaznamenal výrobný sektor recesiu, však neznamená, že všetky regióny sú na tom rovnako. Ak sa pozrieme na situáciu v Európe, výhľad je lepší, ale musíme sa pripraviť na situáciu, keď dopyt bude slabší.

Aký je rozdiel medzi „štandardnou“ recesiou a recesiou v obchode? Pocítia to spotrebitelia, alebo sa to týka iba nadnárodných firiem?
Je správne rozlišovať medzi týmito dvoma aspektmi. Bežný obyvateľ alebo pracovná sila nevyhnutne nepociťujú dosahy týchto recesií v globálnom obchode či priemysle. Pretože centrálne banky a fiškálna politika zaujali expanznú pozíciu. To znamená, že uvoľňujú menovú a rozpočtovú politiku. To umožňuje absorbovať tento šok. Preto je na celom svete možné pozorovať rozdielny vývoj vo výrobnom sektore a v službách. Nateraz ostáva domáca aktivita ušetrená od externých šokov vďaka uvoľneniu menových a fiškálnych politík. Avšak skôr či neskôr bude aj domáca aktivita zasiahnutá externým šokom. Toto by sme mali pozorovať naprieč celým svetom v najbližších mesiacoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.