Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 13:33

WhatsApp žaluje izraelskú firmu. Viní ju z podieľania sa na špehovaní užívateľov

Podľa žaloby mohli byť infikované zariadenia užívateľov WhatsApp asi od 29. apríla do 10. mája, cieľom boli právnici, novinári, diplomati či ľudskoprávni aktivisti.

WhatsApp žaluje izraelskú firmu. Viní ju z podieľania sa na špehovaní užívateľov
Zdroj: WhatsApp

Spoločnosť WhatsApp, patriaci Facebooku, zažalovala izraelskú firmu NSO Group, ktorú viní z podielu na špehovaní užívateľov svojej rozšírenej komunikačnej aplikácie.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters. Izraelská firma obvinenia odmietla s tým, že iba poskytuje technológie spravodajským službám.

V žalobe podanej na federálny súd v San Franciscu WhatsApp tvrdí, že NSO umožnila vládam dvadsiatich krajín sledovať prostredníctvom aplikácie WhatsApp pre mobilné telefóny stovku diplomatov, disidentov aj novinárov či aktivistov bojujúcich za ľudské práva.

Firma NSO obvinenia odmietla a uviedla, že sa proti nim bude dôrazne brániť. "Jediným cieľom NSO je poskytovať technológie oficiálnym vládnym spravodajským agentúram, aby mohli lepšie bojovať proti terorizmu a závažným zločinom," uviedla izraelská firma vo vyhlásení.

WhatsApp tento rok v máji vyzval používateľov aplikácie, ktorú po celom svete používa približne 1,5 miliardy ľudí, aby si v záujme ochrany zariadenia nainštalovali jej najnovšie vylepšenia. V ňom firma opravila chybu v zabezpečení, ktorá útočníkom umožňovala nainštalovať do telefónu užívateľa sledovací softvér.

Podľa žaloby mohli byť takto infikované zariadenie užívateľov WhatsApp asi od 29. apríla do 10. mája, cieľom boli právnici, novinári, diplomati či ľudskoprávni aktivisti.

Najznámejším produktom firmy NSO je program s názvom Pegasus, ktorý podľa doterajších informácií vie na mobilnom telefóne zapnúť kameru a mikrofón, zbiera dáta o polohe a prehľadáva emailovú a SMS komunikáciu.

​NSO už skôr vydala vyhlásenie, že ona sama svoj softvér do zariadenia neinštaluje a že s ním pracujú iba tajné služby a bezpečnostné orgány.

Žalobu podanú WhatsApp privítala napríklad Danna Ingletonová z IT tímu organizácie Amnesty International (AI). Podľa nej NSO zarába na sledovacích programoch, ktoré pomáhajú "na zastrašovanie, sledovanie a trestanie desiatok obhajcov ľudských práv vo svete, okrem iného v Bahrajne, Spojených arabských emirátoch či v Mexiku".

Ingletonová, ktorú dnes citoval izraelský denník The Times of Israel, tiež uviedla, že AI a ďalšie organizácie sa snažia na izraelských súdoch zabezpečiť zákaz vývozu technológií NSO do zahraničia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.