Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 19:09 Aktualizované dňa 30.10.2019 o 19:39

Fed znížil kľúčovú sadzbu. Tretíkrát v tomto roku

Menový výbor znížil v stredu kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 1,50 percenta až 1,75 percenta.

Fed znížil kľúčovú sadzbu. Tretíkrát v tomto roku
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami uvoľnila menovú politiku. Signalizovala zároveň, že zrejme cyklus uvoľňovania čaká pauza.

Zníženie kľúčovej sadzby

Menový výbor (FOMC) znížil v stredu kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 1,50 percenta až 1,75 percenta.

To bolo už tretie zníženie hlavnej sadzby v tomto roku.

Uvoľňovanie menovej politiky by malo podporiť ekonomiku a zabezpečiť, že obchodné spory a globálne spomalenie ju nestiahnu do recesie.

FOMC vo svojom vyhlásení mierne zmenil rétoriku spôsobom, ktorý experti interpretujú ako signál pauzy v cykle uvoľňovania.

Fed bude konať tak, ako bude potrebné

Z vyhlásenia napríklad vypadlo slovné spojenie, že Fed "bude konať tak, ako bude potrebné", aby ekonomika pokračovala v expanzii. Namiesto toho sa vo vyhlásení uvádza, že Fed bude "monitorovať dôsledky prichádzajúcich informácií pre výhľad ekonomiky".

Dvaja členovia FOMC z desiatich hlasovali proti uvoľneniu menovej politiky. Boli to šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren, ktorí hlasovali proti všetkým trom zníženiam v tomto roku.

Fed vo vyhlásení prakticky nezmenil svoj opis stavu ekonomiky, keď uviedol, že trh práce je silný a že ekonomická aktivita rastie miernym tempom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.