Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 11:06

Rast eurozóny v treťom štvrťroku zostal na úrovni 0,2 percenta

HDP únie pritom zrýchlilo na 0,3 percenta.

Rast eurozóny v treťom štvrťroku zostal na úrovni 0,2 percenta
Zdroj: Dreamstime

Hrubý domáci produkt (HDP) krajín Európskej únie v treťom štvrťroku podľa upravených údajov zrýchlil na 0,3 percenta z 0,2 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. V eurozóne rast zostal na 0,2 percenta.

V medziročnom porovnaní sa hrubý domáci produkt 19 krajín platiacich eurom v treťom štvrťroku zvýšil o 1,1 percenta. Rast tak spomalil z 1,2 percenta v prvom kvartáli. V celej EÚ medziročný rast zostal na 1,4 percenta.

Kvartálny rast eurozóny je tak najslabší od konca roku 2013, kedy bol na úrovni 0,7 percenta HDP.

Výsledky pre eurozónu sú priaznivejšie ako odhady analytikov v ankete agentúry Reuters. Tí v priemere očakávali, že medzikvartálne sa HDP zvýši o 0,1 percenta a medziročne o 1,1 percenta.

Eurostat upozornil, že predbežný odhad vychádza z údajov od 17 členských krajín, ktoré majú na HDP eurozóny podiel 93 percent a na HDP celej EÚ potom 90 percent. Eurostat vo svojom rýchlom odhade neuvádza žiadne ďalšie podrobnosti. Spresňujúcu správu zverejní 14. novembra.

Európska centrálna banka (ECB) sa v septembri rozhodla podporiť hospodársky rast v eurozóne znížením depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma a obnovením nákupov dlhopisov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.