Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 07:19

USA zaviedli nové sankcie proti Iránu

Rozhodnutie odráža snahu zvýšiť ekonomický tlak na Irán.

USA zaviedli nové sankcie proti Iránu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty zaviedli nové sankcie proti Iránu. Tentokrát sa týkajú sektoru stavebníctva, ako aj dodávok materiálov využiteľných v jadrovom a raketovom programe Teheránu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničia.

Stavebníctvo v Iráne je podľa šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea priamo alebo nepriamo kontrolované revolučnými gardami, zložkou iránskych ozbrojených síl, ktorú Spojené štáty radia medzi teroristické organizácie.

Rozhodnutie oznámené ministerstvom zahraničia podľa agentúr odráža snahu zvýšiť ekonomický tlak na Irán. Ale súčasne ponecháva dvere otvorené diplomacii povolením práce zahraničných spoločností - európskych, ruských a čínskych - na civilnom programe v iránskych jadrových zariadeniach, bez toho, aby im hrozili americké sankcie.

"Toto rozhodnutie umožní zachovať dohľad nad civilným jadrovým programom Iránu, zníži riziko šírenia (zbraní hromadného ničenia), obmedzí schopnosť Iránu skrátiť 'čas prielomu' (potrebný pre výrobu dostatočného množstva obohateného uránu) na vytvorenie jadrovej zbrane a zabráni režimu v obnove miest kľúčových z hľadiska šírenia (zbraní hromadného ničenia)," uviedla rezortná hovorkyňa.

Trump vlani v máji odstúpil od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom a proti Teheránu zaviedol mimoriadne rozsiahle sankčné opatrenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.